Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zbliżają się wybory samorządowe

Chociaż dokładne terminy, związane z jesiennymi wyborami samorządowymi poznamy dopiero po oficjalnym ogłoszeniu (zarządzeniu) wyborów przez Prezesa Rady Ministrów, co powinno nastąpić najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia, to zgodnie z kodeksem wyborczym, możemy wstępnie określić, jakich terminów kandydaci, sztaby wyborcze oraz wyborcy będą musieli przestrzegać.

Na przełomie lipca i sierpnia tego roku Premier powinien zarządzić wybory. Wtedy też wszelkie terminy zostaną określone dokładniej, dziś możemy podać najważniejsze daty tylko w przybliżeniu. Zgodnie z kodeksem wyborczym wybory samorządowe powinny być zarządzone przez Prezesa Rady Ministrów nie wcześniej niż 4 miesiące i nie później niż 3 miesiące przed upływem kadencji wszelkich organów samorządowych, wybieranych w drodze głosowania. Kadencje te upływają 16 listopada 2018 roku, w związku z czym zarządzenia możemy spodziewać się pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia tego roku.

Najpóźniej 55 dni przed terminem wyborów, czyli w sierpniu, bądź początkiem września powinny pojawić się informacje o okręgach wyborczych, ich granicach, czy też numerach. Wtedy również ma się pojawić dokładna informacja o ilości radnych wybieranych w każdym okręgu oraz o siedzibach gminnych komisji wyborczych. Wszystkie te informacje powinny zostać podane w obwieszczeniu wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta.

W tym samym czasie partie polityczne, komitety wyborcze wyborców oraz komitety wyborcze organizacji muszą zgłosić ich utworzenie do właściwego komisarza wyborczego. Również w ty przypadku musi nastąpić to najpóźniej 55 dni przed terminem wyborów. Niedopełnienie tej powinności wyklucza możliwość zgłaszania kandydatów w wyborach przez odpowiednie komitety wyborcze.

We wrześniu 2018 roku będzie również upływał termin zgłaszania kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Zgłoszenia muszą wpłynąć najpóźniej 45 dni przed dniem wyborów, z kolei 15 dni dłużej będzie można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. W październiku zostaną powołane obwodowe komisje wyborcze oraz terytorialne komisje wyborcze.

Data wyborów zgodnie z prawem musi zostać wyznaczona w dniu wolnym od pracy, który przypada nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 7 dni przed upływem kadencji rad. Ponieważ kadencje w tym roku kończą się 16 listopada, termin wyborów przypadnie w którąś niedzielę: 21 października, 28 października, lub 4 listopada. Najbardziej prawdopodobny termin to 28 października, jednak dokładne terminy poznamy dopiero na przełomie lipca i sierpnia.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-19 19:56:39
krokusik: Terminy terminami, ale jeśli jedynie słusznej władzy coś nie spasuje to przeniosą je na wiosnę. A komu się na takie fochy poskarżycie? Prokuratorowi naczelnemu? Hmmm głupi pomysł. A może do trybunału? Łoj, chyba też nie wypali. Do Strasburga, czy unii? Eeee wtedy to kapusie będziecie.
2018-05-20 09:42:41
wyśmienity cwaniaczek: pisiorskie machloje czas zacząć -!!!! NIKT NIE CHCE W TYM UCZESTNICZYĆ BO TAK CZY OWAK OBŁUDNICY Z PISU DODAJĄ LEWE LISTY DO GŁOSOWANIA ABY TYLKO ŻŁÓB BYŁ PEŁNY DALEJ, aby można było jeszcze więcej ukraść i zbałamucić ludzi jeszcze bardziej !!!!
2018-05-20 11:48:49
Marzanna: Do wyśmienity cwaniaczek.<br />Wiesz że to poważne oskarżenie gdzie były te lewe listy dodane do głosowania. Na naszym terenie o ile znam burmistrzów bez względu z jakiej są opcji nie można im nic zarzucić nie dbają o to by ich żłób był pełny. przykładem może być burmistrz Cieszyna, Brennej, Skoczowa Wisły itp. Teraz do wyborów będą się pchać karierowicze żeby tylko zaistnieć a już się szykują.
2018-05-20 19:44:59
crank: Nie zawsze o żłób chodzi. O co by nie szło, niektórym się udało, niektórzy się skompromitowali... Jakby nie patrzeć, to już nie będzie miało dużo wspólnego z samorządnością.
2018-05-21 20:49:26
bronek91: Nie wiem czy wydłużenie kadencji do lat 5 i ograniczenie kadencyjności włodarzy wpłynie na zainicjowanie płynności lokalnych PO-PiSowych elit. W mojej opinii, w miejsce lokalnych monarchów powstaną całe dynastie. Za politykiem stoi cały sztab lokalnych grup interesu i dla nich nie będzie stanowiło problemu oddanie głosu na żonę fojta lub burmajstra albo ukochanego syneczka lub córeczkę....<br /><br />In plus, dłuższy czas oczekiwania na wybory, wpłynie jedynie na ograniczenie ilości roszad w odniesieniu długoterminowym a to wpłynie raczej stabilizująco na lokalne układy i stanowiska. Do tej pory każdy samorządowiec czuł potencjalny bat co 4 lata, od tej chwili co 5. A co zrobią byli fojtowie i burmajstry??? W ramach PO-PiSu pójdą w posły i lokalne grupy interesu utrwalą na poziomie parlamentu.... Jak zwykle efekt jest odwrotnie proporcjonalny w stosunku do poczynionych zamierzeń....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: