Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zbadali widzów galerii. Im wcześniej, tym lepiej

Kto i dlaczego odwiedza galerie? Jaka jest świadomość sztuki wśród odwiedzających i czy sposób postrzegania sztuki zależy od edukacji szkolnej? Czy gośćmi galerii są tylko ludzie z branży? Jak często galerie odwiedzają studenci? A kiedy bywają w nich przedsiębiorcy? Czego po tych wizytach oczekują odbiorcy? Między innymi na te pytania odpowiada książka „Miłośnicy, znawcy, koneserzy czy przechodnie?”, która niedawno ukazała się nakładem Galerii Bielska BWA. Socjolodzy przeprowadzili badania w 8 galeriach naszego województwa. Wśród badanych znaleźli się goście cieszyńskiej Galerii Szara.

Autorami książki, która jest raportem z badań są Tomasz Warczok i Łukasz Trembaczowski. Socjolodzy przeprowadzili anonimowe wywiady z kilkunastoma osobami kierującymi galeriami w województwie śląskim. Potem, przez kilka miesięcy, prowadzili badania ankietowe wśród publiczności ośmiu wybranych galerii. Poza Galerią Szarą były to: Galeria Bielska BWA, BWA w Katowicach, Rondo Sztuki, MM w Chorzowie, Kronika w Bytomiu, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (dział Współczesnego Malarstwa), Szyb Wilson w Katowicach. Szczegółowej analizie poddano także liczne materiały wizualne, recenzje z wystaw oraz katalogi powystawowe.

Jak wynika z badań socjologów wykształcenie silnie łączy się z uczestnictwem w kulturze wysokiej. Najrzadziej galerię odwiedzają osoby słabo wykształcone – robotnicy to niecałe 8 procent widzów galerii. Dominuje inteligencja, a mówiąc szerzej, klasa średnia lub ci, którzy do niej aspirują. Sporo, bo aż jedną trzecią stanowią studenci. Osobną kategorią są uczniowie, którzy najczęściej pojawiają się w galeriach za sprawą zorganizowanych wizyt szkolnych.

Autorzy badań formułują zaskakujące wnioski. Przekonują, że sposób odbierania sztuki, upodobanie w podziwianiu jej, nie jest kwestią daru czy szczególnej wrażliwości, ale wyłącznie edukacji. Najważniejsze są pierwsze wizyta w galeriach, najlepiej wybrać się z dzieckiem na wystawę za nim skończy 10 rok życia.

Zapraszamy zatem do Galerii Szara.

(łg)


Tomasz Warczok, Łukasz Trembaczowski, „Miłośnicy, znawcy, koneserzy czy przechodnie? Recepcja sztuki współczesnej na przykładzie galerii Górnego Śląska”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2011.

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: