Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zatrzymano organizatorów przemytu ludzi

W wyniku wielomiesięcznego śledztwa, prowadzonego na terytorium RP przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, w Czechach zatrzymano dwie osoby za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem nielegalnych migrantów pochodzenia wietnamskiego.
Pierwszych zatrzymań w związku ze sprawą dokonano w kwietniu bieżącego roku. Wówczas funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali grupę 7 osób związanych z organizacją przemytu ludzi przez granicę.
Podczas kontroli prowadzonych na drogach dojazdowych do granicy państwa, w okolicach Puńcowa,  patrol Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymał samochód osobowy marki mitsubishi, którym razem z kierowcą, 26-letnim mieszkańcem Śląska, podróżowało dwóch obywateli Wietnamu. Pasażerowie nie mieli paszportów. Okazało się także, że na stałe przebywają w Czechach. Nie potrafili wyjaśnić w jaki sposób trafili do Polski. Z okoliczności towarzyszących zdarzeniu wynikało
jednak, że do naszego kraju dostali się nielegalnie. W ten sam sposób planowali wrócić do Czech. Początkowo kierowca pojazdu wydawał się być zdziwiony całą sytuacją jednak, w trakcie dalszych wyjaśnień, przyznał się do pomocy cudzoziemcom w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Wszczęte dochodzenie pozwoliło na ujawnienie także faktów związanych z nielegalnym przekroczeniem granicy do Polski przez kolejną grupę nielegalnych migrantów.
Działania funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania, na drodze Wisła – Katowice, samochodu osobowego lexus, którym 46-letni obywatel RP narodowości wietnamskiej, przewoził trzech mężczyzn, obywateli kraju jego pochodzenia. Mężczyźni w wieku 33 – 43 lata, wjechali do Polski nielegalnie.

W toku dalszego śledztwa funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zebrali i ujawnili dowody na udział w grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi także osób zamieszkujących na terytorium Czech.
Za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej podjęto w tej sprawie ścisłe współdziałanie z Wydziałem do spraw Handlu Ludźmi i Nielegalnej Migracji Policji czeskiej w Ostrawie. Strona Polska przekazała czeskim policjantom materiały z prowadzonego w Polsce śledztwa i poprosiła o pomoc prawną w zatrzymaniu przestępców. Na podstawie zebranych dowodów i wcześniejszych ustaleń Policja czeska zatrzymała dwóch obywateli Czech pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z nich to 41-letni obywatel Czech narodowości wietnamskiej, drugi także obywatel Czech, 44-letni mieszkaniec Ostrawy. Podczas przeszukania miejsc ich pobytu Policja zabezpieczyła dwie sztuki broni typu CZ-75, 30 prawdopodobnie sfałszowanych paszportów wietnamskich, 200 gram narkotyku oraz pieniądze w kwocie 50.000 dolarów.

Czeska prokuratura wystąpiła z wnioskiem o zastosowanie aresztu wobec zatrzymanych osób. Polska Straż Graniczna będzie dalej wyjaśniać wszelkie okoliczności mające związek z udziałem wymienionych osób w procederze nielegalnej migracji.
źródło: Straż Graniczna
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: