Zatrzymana wódka wróci na półki

Złagodzenie prohibicji w Czechach. Zabezpieczony przez czeskie służby alkohol, którego 21 mln litrów jest przechowywanych obecnie w czeskich magazynach, może - choć w części - powrócić na półki sklepowe.

Po południu czeski minister zdrowia wyda nowe rozporządzenie, zgodnie z którym będzie można sprzedawać i konsumować alkohol z zawartością ponad 20% wyprodukowany przed 1 stycznia 2012 r. Trunki te otrzymają tylko nowe banderole i wrócą do obrotu. A co z alkoholem wyprodukowanym po tej dacie? Producenci alkoholu o zawartości ponad 20 procent etanolu wyprodukowanego po 1 stycznia 2012 będą musieli opatrzyć alkohol odpowiednimi informacjami: - Konieczne będzie udokumentowanie pochodzenia alkoholu oraz udostępnienie raportu badań na obecność etanolu i zawartość metanolu pochodzącego z akredytowanego laboratorium - powiedział czeski premier Petr Nečas. Mają na to do 60 dni, po tym czasie alkohol zostanie zniszczony.

Nowe rozporządzenie oznacza, że około 1/3 alkoholu, który obecnie znajduje się w magazynach, będzie mogło powrócić na półki. Jeśli natomiast butelki były otwarte (dotyczy to głównie punktów typu restauracja, bar itp.), czeka je najprawdopodobniej utylizacja. Choć i tu przewiduje się możliwość uratowania alkoholu, szczególnie w przypadku drogiego trunku - możliwe będą badania laboratoryjne na koszt własny właściciela danych butelek. Jeśli będą pomyślne,  trunek będzi można dalej sprzedawać.

(red.)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją