Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaszczepią lisy w długi weekend

 

Planujesz w długi majowy weekend wycieczkę do lasu ? Uważaj, od 1-5 maja będzie trwała akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w województwie śląskim.

Od 1-5 maja z samolotów, 200 m nad ziemią zrzucane będą szczepionki dla lisów przeciw wściekliźnie. Taka akcja szczepienia lisów odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Na terenie całego województwa śląskiego będzie można w tych dniach spotkać samoloty lecące w linii prostej na wysokości 200 metrów, z których wykładanie będą szczepionki. Obszar objęty akcją szczepienia lisów obejmuje całość województwa śląskiego z przeznaczeniem ok. 20 dawek na 1 km2. W sumie wyłożonych zostanie 202 610 dawek szczepionki.

Szczepionki zrzucane będą w lasach, parkach, polach, łąkach i ogródkach działkowych. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już takiej kostki, a szczepionka stanie się bezużyteczna. Wstrzymajmy się również z wyprowadzaniem zwierząt domowych na tereny niezabudowane przynajmniej na dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji.

Szczepionki zatopione są w przynęcie wyglądają jak małe brunatno - zielone kostki o zapachu zepsutej ryby. Dla lisów wyczuwalne z odległości 800 m.

Sama przynęta dla lisów nie jest szkodliwa dla człowieka. Jednakże w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Dodatkowo, należy również bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: