Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zastrzeż PESEL

Od wczoraj, tj. 17 listopada można zastrzec swój PESEL. Dzięki temu nikt nie weźmie na nas pożyczki czy nie wyrobi duplikatu karty SIM.

Od piątku 17 listopada 2023 r. jest możliwe zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL elektronicznie (przy użyciu aplikacji mObywatel) lub osobiście w siedzibie dowolnej gminy. PESEL można zastrzec również w placówce bankowej oraz na poczcie.

Co daje nowa usługa?

Dzięki tej usłudze nikt nie będzie w stanie wziąć kredytu na Twoje nazwisko, dokonywać zakupów na raty, ani sprzedawać nieruchomości bez Twojej świadomości i zgody. Ponadto, nie będzie możliwości wyrobienia duplikatu karty SIM związanej z Twoim numerem PESEL. Słowem - dzięki tej usłudze, nikt nie będzie w stanie nadużywać Twojego numeru PESEL bez Twojej zgody.

Banki muszą sprawdzić, ale dopiero za pół roku

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek sprawdzić, czy dany numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki.

- Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r. – zastrzega Ministerstwo.

Jak zastrzec numer PESEL i cofnąć zastrzeżenie?

Jeśli chcemy zrobić to w urzędzie - konieczny będzie osobisty wniosek, złożony w postaci papierowej i opatrzony własnoręcznym podpisem.

Elektronicznie możemy to zrobić przez stronę obywatel.gov.pl, wykorzystując aplikację mObywatel. Po potwierdzeniu tożsamości robimy to jednym kliknięciem. Jeśli będziemy chcieli wziąć np. pożyczkę, możemy w każdej chwili zastrzeżenie cofnąć.

Nie chroni całkowicie, ale ogranicza możliwość nadużyć

Rejestr nie gwarantuje kompleksowej ochrony przed wszystkimi potencjalnymi skutkami nadużycia skradzionego numeru PESEL. Dotyczy to wszystkich umów konsumenckich, gdzie zapłata następuje po fakcie. Przykładowo, umowy najmu mieszkania, pojazdów czy kosztownego sprzętu budowlanego. Innym scenariuszem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, po czym dochodzi do wyłudzenia drogich towarów na fakturę z odroczonym terminem płatności. Ochrona przed tego rodzaju skutkami kradzieży tożsamości pozostaje nadal ograniczona.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-18 10:46:50
miriam11: Jestem ciekaw komu? i na co? to jest potrzebne. Idź do normalnego banku z numerem pesel swojego dziadka i weź kredyt 200 000 tys. PLN. Gratuluję.
2023-11-18 10:51:12
miriam11: W NORMALNYM kraju osoba która udzieliła kredytu tylko na podstawie nr pesel powinna być tak samo karana za próbę wyłudzania pieniędzy . Ale to w normalnym kraju.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: