Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę? Spacer dookoła zalewu Grabina

Tym razem propozycja krótka i blisko. W sam raz na krótkie dni i niepewną pogodę. Proponowana trasa to zaledwie nieco ponad 2 km, które szybkim krokiem i bez zatrzymywania można przejść w pół godziny. Trasa jest jednak bardzo widokowa. Do tego ustawiono przy niej tablice ścieżki edukacyjnej. W grabińskim lesie można więc spędzić ciekawie dużo więcej czasu, aniżeli zajmie samo pokonanie tej króciutkiej trasy.

Las i zalew Grabina znajdują się w granicach Czeskiego Cieszyna. Po czesku Hrabina, w Czeskim Cieszynie jednak obowiązuje oficjalne, urzędowe dwujęzyczne nazewnictwo, tak więc polskojęzyczna Grabina, notabene nazwa wcześniejsza, aniżeli czesko języczna Hrabina, to równoległa do czeskiej, oficjalna nazwa tego miejsca. Dojść można tutaj z powodzeniem pieszo z centrum miasta. Kto zaś chce przyjechać samochodem, to bez problemu zaparkuje go na znajdującym się nad zalewem parkingu.

Sam zalew Grabina to sztuczny zbiornik wodny utworzony na potoku o tej samej nazwie w latach 50. XX wieku jako zbiornik rekreacyjny dla mieszkańców Cieszyna. Jak podaje Fotopolska „Prace budowlane realizowała firma Třinecké stavby w 1953 r. W 1954 r. przeprowadzono nieznaczne poprawki. Na zbiorniku wybudowano basen o wymiarach 50 x 25 metrów. Od strony wejścia dno było pokryte płytami. Zbiornik otaczały plaże, kajakownia oddziału Třineckých železáren, szatnie, restauracja. W 1962 r. odbyły się tu pierwsze zawody wędkarskie. W 1966 r. międzynarodowe zawody kajakowe. W następnym roku zawody modelarskie a także zawody łódek motorowych. W 1983 r. zbiornik został wypuszczony i zrewitalizowany, m.in. wybudowano nowy przelew wodny, wybetonowano lewy brzeg, wybudowano plaż o długości 700 m. Napełniony został dopiero w 1986 r. Do ponownego czyszczenia przystąpiono w 2007 r.”.

Na spacer wyruszamy od parkingu, na który zjeżdżamy z ulicy Ostrawskiej. Następnie wchodzimy na ścieżkę biegnącą lasem porastającym brzeg zalewu. Ustawiono przy niej kilkanaście tablic edukacyjnych informujących o życiu lasu. Są one wyłącznie czeskojęzyczne. Kto rozumie ten język, może się z nimi zapoznać. Dla kogo natomiast teksty w języku czeskim nie są zrozumiałe, temu pozostaje nacieszyć oczy widokami. A te są warte wybrania się tam na spacer.

Ścieżka prowadząca lasem chwilami wyprowadza na asfaltową alejkę prowadzącą wzdłuż brzegu Grabiny. Przy dobrej widoczności widać stąd pasma Beskidu Śląskiego.

Gdy dojdziemy do zabudowań dawnych koszar idziemy jeszcze kawałek dalej, aż do ulicy Lipowej. Skręcamy w nią w prawo. Przechodzimy drewnianym mostem nad potokiem Grabina, na którym utworzono zalew, po czym zaraz za mostem skręcamy w prawo, w ścieżkę wiodącą drugim brzegiem zalewu. Okrążając zbiornik wrócimy w miejsce, z którego wyruszyliśmy. Cała trasa to nieco ponad 2 km spaceru przez las, nad wodą, z pięknymi widokami.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: