Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zasoby mieszkaniowe Gmin powiatu: Ustroń

Zadaniem każdej gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców o niskich dochodach. Gmina zapewnia lokale w ramach najmu socjalnego i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. nie są to mieszkania wymarzone, lecz takie które na ten moment gmina może zaproponować. Jak wygląda sytuacja zasobów mieszkaniowych w Gminach powiatu cieszyńskiego będziemy chcieli przybliżyć w  kilku najbliższych materiałach.

Zadaliśmy cztery pytania związane właśnie z sytuacją mieszkalnictwa komunalnego i socjalnego w Gminach naszego powiatu. Dzisiaj zasoby mieszkaniowe Miasta Ustronia. W pierwszej części zasoby zarządzane przez Wydział Mieszkaniowy (WM) Miasta Ustroń.

AK (Andrzej Koenig) - Jak wygląda sytuacja w Mieście/Gminie sytuacja z mieszkaniami komunalnymi, socjalnymi i lokalami użytkowymi? Jak dużo macie Państwo mieszkańców w swoich zasobach, a jak duża jest lista osób oczekujących na mieszkanie komunalne i socjalne?

WM Ustroń: - Aktualnie Miasto Ustroń  dysponuje 18 budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których znajdują się 203 lokale mieszkalne oraz 17 obiektami użytkowymi, w których znajduje się 31 lokali. W zasobach mieszkaniowych Miasta Ustroń zamieszkują 362 osoby.
Na dzień 28.06.2022 r. lista oczekujących na lokale z mieszkaniowego zasobu Miasta Ustroń przedstawia się następująco:
- 19 rodzin na lokal na czas nieoznaczony,
- 32 rodziny na najem socjalny lokalu,
- 2 rodziny na najem socjalny lokalu na mocy wyroku sądowego,
- 3 rodziny   na   pomieszczenia   tymczasowe   (orzeczona   eksmisja   bez  prawa  do lokalu socjalnego).

Lista osób oczekujących na lokale jest na bieżąco aktualizowana, po każdym posiedzeniu Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

AK: - Kilka lat temu wiele mieszkań komunalnych i lokali socjalnych posiadało piece kaflowe – jak rozwiązana jest teraz sytuacja z tymi właśnie piecami? Czy budynki takie są podłączane do sieci gazowej czy może wymieniacie stare piece kaflowe na nowe?

WM Ustroń: - Od kilku lat w budynkach należących do mieszkaniowego zasobu Miasta Ustroń sukcesywnie wymieniane są stare piece węglowe na inne alternatywne źródła ciepła. W budynkach poddawanych kompleksowej modernizacji likwidowane są piece węglowe, a w ich miejsce budowane są lokalne kotłownie gazowe na potrzeby ogrzewania lokali oraz podgrzania wody. Na ten cel Miasto pozyskuje środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ) oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

AK: - Podczas 2-letniego okresu pandemii korona wirusa wiele osób miało kłopoty finansowe związane z postojami, zwolnieniami itp. Czy Miasto/Gmina odczuła również ten problem – zwiększenie kwoty zadłużeń? Czy teraz sytuacja się poprawiła i czy lokatorzy zgłaszają chęć spłaty zadłużenia?

WM Ustroń: - Miasto Ustroń w latach 2020 – 2021 w związku z trudną sytuacją wywołaną wirusem SARSCoV-2 udzieliło obniżki w opłatach czynszowych oraz podatkach przedsiębiorcom wynajmującym nieruchomości należące do Miasta na łączną kwotę 29.706,89 zł brutto. W czasie trwania pandemii nie odnotowano znacznego zwiększenia zadłużenia najemców zarówno lokali użytkowych jak i mieszkalnych. Zwiększyła się pomoc najemcom w formie dodatku mieszkaniowego oraz tzw. „dodatku cowidowego” przeznaczonego na dopłaty do czynszu dla najemców, którzy utracili dochody w wyniku epidemii COVID – 19.

AK: - Na koniec pytanie dotyczące nowych budynków komunalnych. Czy planujecie jako Miasto/Gmina budowę nowych zasobów w pełni wyposażonych  i dostępnych również dla osób niepełnosprawnych?

WM Ustroń: - W roku bieżącym Miasto zakończy modernizację budynku przy ul. Daszyńskiego 54 w wyniku której uzyska 17 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej około 750,0 m2. Budynek będzie wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje (c.o. gaz, ciepła i zimna woda, kanalizacja). Na parterze  1 lokal będzie przystosowany dla osoby niepełnosprawnej, bezpośrednie otoczenie budynku tj. dojścia i dojazdy oraz parking będą pozbawione barier architektonicznych. Uzyskane lokale zasilą mieszkaniowy zasób Miasta Ustroń i wynajmowane będą na zasadach określonych w Uchwale Rady Miasta Ustroń w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Ustroń. Na modernizację budynku przy ul. Daszyńskiego 54 Miasto przeznaczyło kwotę 5.081.035,45 zł brutto, na którą składają się:

- 2.801.530,60 zł – środki otrzymane z BGK
-. 845.660,65 zł – środki otrzymane z WFOŚ,
-  300.000,00 zł – środki otrzymane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych  (RFIL),
- 1.133.844,20 zł – środki własne Miasta.

W celu zwiększenia zasobu mieszkaniowego w przyszłości Miasto Ustroń planuje budowę kolejnych budynków mieszkalnych.

 Bardzo dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi podparte dokładnymi cyframi i kwotami. O zasobach mieszkaniowych innych Gmin naszego powiatu dowiecie się Państwo w kolejnych częściach.

 

AK, WM Ustroń

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-02 08:50:28
1234567890: Ten portal zszedł juz dawno na psy, ale myslalem ze gorzej nie będzie ale jednak można.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: