Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zasoby mieszkaniowe Gmin powiatu: Goleszów

Zadaniem każdej gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców o niskich dochodach. Gmina zapewnia lokale w ramach najmu socjalnego i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. nie są to mieszkania wymarzone, lecz takie które na ten moment gmina może zaproponować. Jak wygląda sytuacja zasobów mieszkaniowych w Gminach powiatu cieszyńskiego będziemy chcieli przybliżyć w  kilku najbliższych materiałach.

Zadaliśmy cztery pytania związane właśnie z sytuacją mieszkalnictwa komunalnego i socjalnego w Gminach naszego powiatu. Dzisiaj zasoby mieszkaniowe Gminy Goleszów, które przedstawiła nam Magdalena Gruszczyk – Kierownik Referatu inwestycyjno – komunalnego Urzędu Gminy Goleszów.

Andrzej Koenig - Jak wygląda sytuacja w Mieście/Gminie sytuacja z mieszkaniami komunalnymi, socjalnymi i lokalami użytkowymi? Jak dużo macie Państwo mieszkańców w swoich zasobach, a jak duża jest lista osób oczekujących na mieszkanie komunalne i socjalne?

UG Goleszów: - Zasób mieszkaniowy naszej Gminy Goleszów obejmuje 154 mieszkania. Dwanaście z nich to lokale socjalne. Łącznie, we wszystkich mieszkaniach zameldowanych jest 299 osób. Na dzień 27 czerwca 2022 r. złożonych było 50 wniosków o przydział lokalu mieszkalnego. Jednocześnie Gmina Goleszów wynajmuje obecnie 10 lokali użytkowych.

AK: - Kilka lat temu wiele mieszkań komunalnych i lokali socjalnych posiadało piece kaflowe – jak rozwiązana jest teraz sytuacja z tymi właśnie piecami? Czy budynki takie są podłączane do sieci gazowej czy może wymieniacie stare piece kaflowe na nowe?

UG Goleszów: - Na chwilę obecną wśród wszystkich naszych zasobów 113 mieszkań wyposażonych jest w ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Do zmiany sposobu ogrzewania pozostało 41 mieszkań. Wymiana ta odbywa się z wykorzystaniem środków własnych, pozyskanych z Funduszy Europejskich i środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

AK: - Podczas 2-letniego okresu pandemii korona wirusa wiele osób miało kłopoty finansowe związane z postojami, zwolnieniami itp. Czy Miasto/Gmina odczuła również ten problem – zwiększenie kwoty zadłużeń? Czy teraz sytuacja się poprawiła i czy lokatorzy zgłaszają chęć spłaty zadłużenia?

UG Goleszów: - W kwestii zadłużeń czynszowych informujemy, że w latach trwania epidemii SARSCoV-2, tj. od 2020 r. do 2021 r. w naszej Gminie stwierdzono ok. 10% wzrost zadłużenia.

AK: - Na koniec pytanie dotyczące nowych budynków komunalnych. Czy planujecie jako Miasto/Gmina budowę nowych zasobów w pełni wyposażonych  i dostępnych również dla osób niepełnosprawnych?

UG Goleszów: - Gmina Goleszów w obecnej chwili nie planuje, żadnych inwestycji mieszkaniowych. Co za tym idzie również mieszkania w pełni wyposażony i dostępny również dla osób niepełnosprawnych na chwilę obecną nie będą powstawały na terenie Gminy Goleszów.

Bardzo dziękujemy za odpowiedzi podparte dokładnymi cyframi i kwotami. O zasobach mieszkaniowych innych Gmin naszego powiatu dowiecie się Państwo w kolejnych częściach.

AK

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: