Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zasłużeni dla Skoczowa

Jak co roku w Gminie Skoczów nominowane do nagrody „Zasłużony dla…” są osób szczególnie zasłużonych dla poszczególnych sołectw. Kto otrzyma tytuł w tym roku?

Przypomnijmy, tytuł "Zasłużonego" w Skoczowie ustanowiono w 2014 roku, a po raz pierwszy był przyznany w 2015 roku. Kandydatów do tytułu mogą zgłaszać organy gminy, jednostki organizacyjne, organizacje społeczne czy też co najmniej 25 pełnoletnich osób zamieszkałych na terenie gminy. Tytuł może trafić do mieszkańca Gminy Skoczów, do osoby pochodzącej z gminy, a także osoby, które nie były mieszkańcami gminy, ale są dla niej zasłużone.

W pierwotnej wersji uchwały, która została przygotowana na ostatnią Sesję Rady Miasta Skoczowa znajdowało się 9 nazwisk: Ewa Stanna, Ludwik Cholewa, Marzena Czyż, Janusz Wawrzeczka, Irena Luka, Edward Wierzbicki, Aleksandra Gluza, Mariusz Rodenko i Piotr Piotrowski.

Wśród nich było jednak nazwisko Mariusza Rodenko, który od 2015 roku jest sołtysem Pogórza. Zgłosiły go: Małgorzata Strządała i Maria Heczko z Koła Gospodyń Wiejskich w Pogórzu. Problem w tym, że kandydatem do tytułu nie może być osoba, która jest aktywnym radnym. Dlatego Mariusz Rodenko przygotował pismo, w którym prosi o nieuwzględnianie jego kandyatury:

- Nominowaliście mnie jako zasłużonego dla Sołectwa Pogórze, co jest dla mnie oraz mojej rodziny szczególnym wyróżnieniem oraz zaszczytem, a także wybraliście mnie jako Waszego reprezentanta do Rady Gminy. Dziękuję, Że doceniacie moje zaangażowanie oraz działania dla dobra naszej miejscowości. Były one zawsze kierowane wspólnym dobrem oraz uczciwością. Jestem zobowiązany poinformować Was, Że powodów prawnych byłoby to nieetyczne aby przyjąć w tej sytuacji tak zacną nominację, gdyż pomimo iż mieszkańcy nominowali mnie do tak zaszczytnego tytułu przed wyborami do samorządu jako Radnego, zapis w regulaminie paragraf 2 punkt 5 — brzmi: „Że osoby pełniące mandat Radnego Rady Miejskiej Skoczowa, funkcję Burmistrza MS nie mogą być Kandydatami do tytułów, więc jednoznacznie ten przepis nie pozwała mi przyjąć tego zaszczytnego tytułu.

Nazwisko radnego zostało zatem wykreślone, a  Rada Miejska Skoczowa w minioną środę (22.05.2024) uznała tytuł „Zasłużony dla” przyznać:

S 1. Tytułem „Zasłużona dla Bładnic” uhonorować Ewę Stanną.

S 2. Tytułem „Zasłużony dla Harbutowic” uhonorować Ludwika Cholewę.

S 3. Tytułem „Zasłużona dla Kiczyc” uhonorować Marzenę Czyż.

S 4. Tytułem „Zasłużony dla Kowali” uhonorować Janusza Wawrzeczkę.

S 5. Tytułem „Zasłużona dla Międzyświecia” uhonorować Irenę Lukę.

S 6. Tytułem „Zasłużony dla Ochab” uhonorować Edwarda Wierzbickiego.

S 7. Tytułem „Zasłużona dla Pierśćca” uhonorować Aleksandrę Gluzę.

S 8. Tytułem „Zasłużony dla Skoczowa” uhonorować Piotra Piotrowskiego.

 

Z sylwetkami zasłużonych można zapoznać się TUTAJ.

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: