Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zarejestruj rower! To nic nie kosztuje...

Kradzież roweru to niestety częste przestępstwo. Aby się przed nim uchronić, warto zarejestrować swój rower. Do czego zachęca Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie wraz ze Strażą Miejską, prowadzącą znakowanie.


- Wiosną i latem rośnie liczba kradzieży rowerów. Najwięcej jednośladów ginie sprzed sklepów, szkół, przydomowych ogródków, garaży, balkonów oraz piwnic. Wiele z nich kradzionych jest bez trudu, gdyż w ogóle nie są zabezpieczone. Dlatego apelujemy do Państwa o ich właściwe i staranne zabezpieczenie i przypominamy o możliwości oznakowania jednośladu w Komendzie Straży Miejskiej w Cieszynie – Jacek Bąk, komendant Straży Miejskiej w Cieszynie.

Każdy mieszkaniec powiatu cieszyńskiego może, jeśli tylko chce, oznakować swój rower. Co to znaczy? Głównym celem kampanii jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie na jednoślady cech identyfikacyjnych.
Procedura znakowania polega na naniesieniu markerem UV numeru telefonu właściciela na elementy roweru. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Rejestracja w komputerowej bazie danych Straży Miejskiej odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia) oraz wypełnionego przed jego znakowaniem oświadczenia właściciela roweru.

- Warto zabezpieczyć rower, na którym, co bardzo pozytywne w naszym regionie jeździ coraz więcej cyklistów. Tereny na wycieczki górskie czy treningi mamy piękne, warto więc zadbać o swój rower, by bez obaw odpocząć po udanym treningu w ulubionym miejscu. Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu – mówi Sławomir Kohut, kolarz szosowy, olimpijczyk z Aten, wielokrotny mistrz Polski pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego.

Co zrobić aby oznakować swój rower?

  • Trzeba mieć ukończone 18 lat i zamieszkiwać na terenie powiatu cieszyńskiego (dokument potwierdzający tożsamość),
  • Przedstawić fakturę/rachunek za zakup roweru lub oświadczenie informujące, że jest się właścicielem roweru,
  • podpisać zgodę na oznakowanie roweru i przetwarzanie danych osobowych w związku ze znakowaniem roweru,
  • mieć czysty, przepisowo wyposażony rower.

Aby oznakować swój rower, wystarczy śledzić informacje zamieszczone w mediach lokalnych oraz na stronach internetowych Straży Miejskiej w Cieszynie http://sm.cieszyn.pl. - http://www.sm.cieszyn.pl/zapraszamy-do-znakowania-rowerow.html

Procedura znakowania polega na naniesieniu markerem  „syntetycznego DNA” oraz naklejeniu naklejki informacyjnej, informującej o dokonaniu oznakowania. Każdy, kto chciałby w ten sposób zabezpieczyć́ swój rower, może przyjść́ do Komendy Straży Miejskiej w Cieszynie, ul. Limanowskiego 7. Wcześniej trzeba zadzwonić́ i się̨ umówić́.
 
- Akcja znakowania odbędzie się̨ w siedzibie Straży Miejskiej w Cieszynie ul. Limanowskiego 7 w najbliższą sobotę̨ tj. 10 lipca w godzinach od 9 do 16. Obowiązuje telefoniczna rejestracja. Każdy kto chce oznakować́ swój rower musi wcześniej umówić́ się̨ na konkretną godzinnę. Można to zrobić́ pod numerem telefonu 33 47 49 70 -  dodaje Jacek Bąk.
 
 Znakowanie to zabezpieczenie przed kradzieżą. 

- Apelujemy do Państwa o staranne zabezpieczenie rowerów. Utrudnimy złodziejom „pracę” jeśli postawimy na fachowe zabezpieczenia. Warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad. Im więcej czasu i kłopotu zabierze złodziejowi kradzież, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower. Dobrze jest także sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży przekazać zdjęcie Policji. Dobrze oznakowane rowery są łatwiejsze do identyfikacji i po kradzieżach były wielokrotnie odzyskiwane. Pamiętajmy także o tym, że rower kupowany z tak zwanej „drugiej ręki” - okazyjnie, może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem sprawdzajmy legalność pochodzenia jednośladu, gdyż posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem – dodaje asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-09 19:14:50
Monika209: Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam faceta do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i coś więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów . Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwiedź mój profil a napewno się dogadamy. Numer telefonu i moje prywatne zdjęcia wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika69
2021-07-09 19:28:25
: donek nieświruj - albo odważny coming-out, albo dej se spokój z netem bo ci już bije
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: