Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaproszenie na „Drogę Żywiecką”

9 stycznia w Teatrze im. A.Mickiewicza można będzie, już chyba po raz ostatni w Cieszynie, obejrzeć spektakl „Droga Żywiecka” Teatru CST – grupy, która częściej występuje poza Cieszynem niż w mieście, w którym na codzień pracuje.


Spektakle CST porażają swoją energią i niezwykłym sposobem opowiadania ludzkich historii.
„Droga” traktuje o sensie powrotu do korzeni, potrzebie nieustannego odnajdywani własnej tożsamości.
Teatr ten prowadzi pracę metoda studyjną. Dlatego spektakle powstają długo i nie są tylko wynikiem „analizy przy stoliku”. Aktorzy CST poszukują doświadczenia i wiedzy, zapisu w „terenie”, w przestrzeni rzeczywistej, nie tylko w wyobrażonej. Stąd liczne wyjazdy, wyprawy zespołu do miejsc niezwykłych i inspirujących. Metoda ich pracy wywodzi się w prostej linii ze specyfiki funkcjonowania rosyjskich studiów teatralnych pierwszej połowy XX wieku. Praca nad „Drogą” zawiodła ich na łemkowszczyznę. Ważnym wątkiem spektaklu jest doświadczenie autora scenariusza oraz aktorów, którzy swoje sytuacje indywidualne sytuują w historycznej rzeczywistości PRL oraz okresie przemian ustrojowych lat 90-tych.
Spektakle CST to wysokiej próby intelektualna dyskusja na temat naszej społecznej kondycji.
To teatr, który swoimi środkami wyrazu odwołuje się do najbardziej zaangażowanych artystycznie doświadczeń XX wieku, do przekazu Grotowskiego, Kantora czy „Gardzienic”. Nie bez powodu krytyka określa CST jako grupę post-gardzienicką.


Spektakl „Droga Żywiecka” pełen jest również żywiołu ludowego – łemkowskiego, polskiego i żydowskiego, który tworzy pamięć kulturowej wspólnoty narodów. Wspólnoty, która wraz z druga wojną światową odeszła.
Ten teatr istnieje w Cieszynie! 9 stycznia można się będzie o tym przekonać na scenie Teatru im. A. Mickiewicza, o godz. 19 00.

źródło: org.
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: