Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Wykład o kantyczkach Adama Sikory

Grudniowy wykład Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego Zarządu Głównego PZKO poświęcony był, jak na okres przedświąteczny przystało, tematowi ze świętami Bożego Narodzenia związanemu. doc. Jana Raclavská z Uniwersytetu Ostrawskiego omówiła kolędy, pastorałki i kantyczki w twórczości jabłonkowianina Adama Sikory. Dodatkowo świąteczną atmosferę dopełniła kapela „Nowina”. Muzycy zagrali i zaśpiewali bożonarodzeniowe utwory autorstwa Sikory.

Raclavská wyjaśniła, że kantyczki to popularne pieśni bożonarodzeniowe. Są to zarówno kolędy, jak i pastorałki. Kantyczkami nazywano także zbiór kolęd, pastorałek i jasełek wydany w formie książkowej. Rozpowszechnione w XVII–XVIII w. były też synonimem kolęd.

Te zebrane przez Adama Sikorę z Jabłonkowa mają w naszym regionie o tyle szczególne znaczenie, że nie tylko pochodzą z regionu Śląska Cieszyńskiego, ale także nawiązują w swych tekstach do beskidzkiej kultury. – Dla Adama Sikory Misterium Narodzenia Pańskiego nie było przypisane wyłącznie Judei. Mogło odbywać się wszędzie. Dla niego były to Beskidy ze wszystkimi realiami z nimi związanymi. Dla niego Narodzenie Zbawiciela przebiegało tu i teraz – zauważyła Raclavská.

Prelegentka przybliżyła także zebranym postać Adama Sikory. Był on tkaczem. Fach i warsztat odziedziczył po ojcu. Żył w latach 1819 – 1871 w Jabłonkowie. Chodził do szkoły parafialnej. Był zdolnym, pilnym i pracowitym uczniem. Jednak jego rodziny nie było stać na finansowanie mu dalszej edukacji. Marzenia o dalszym kształceniu musiał porzucić zmuszony podjąć pacę zarobkową. – Wyobraźmy sobie, że ten ubogi tkacz siedzi całymi dniami przy warsztacie. Pracuje rękami, ale ma wolną myśl. A ta pozwala mu tworzyć najróżniejsze obrazy m.in. te odnoszące się do Misterium Narodzenia Pańskiego – zaznaczyła Jana Raclavská i, wraz z kapelą „Nowina” zaprezentowała wybrane utwory.

Wykład MUR-u miał miejsce 14 grudnia w sali Centrum Polskiego w Czeskim Cieszynie.
(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: