Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. W Archeoparku w Podoborze można było przenieść się w czasie

5 i 6 lipca to w Republice Czeskiej dni wolne od pracy. 5.07 obchodzone jest święto apostołów słowiańskich Cyryla i Metodego, 6.07 zaś to dzień, w którym wspominane jest spalenie Jana Husa na stosie. W te dwa wolne dni Archeopark w Podoborze tętnił życiem. Nie brakowało rozrywki i edukacji. Dni Cyryla i Metodego zorganizowano tam bowiem z bogatym programem.

Przez całe dwa dni odwiedzający Archeopark mieli możliwość przyjrzenia się życiu we wczesnośredniowiecznej osadzie. Oprócz zajrzenia do replik wczesnośredniowiecznych chat w te dni obserwować można było rzemieślników podczas pracy czy wojów podczas ćwiczeń wojskowych. Dzieci chętnie próbowały swych sił w strzelaniu z łuku do tarczy, a nawet w ćwiczeniach wojskowych. Świetnie się przy tym bawiąc słuchały opowieści rekonstruktorów historycznych o tym, jak walczono w czasach średniowiecza, jakiej używano broni, jak formowano szyk bojowy. Nie lada atrakcją był również pokaz ataku jeźdźców konnych na oddział piechoty.

Można było także obejrzeć scenkę pt. „Kiedy Słońce było Bogiem” czy posłuchać średniowiecznych pieśni w wykonaniu zespołu „Ragojka”. Muzycy nie tylko wykonywali dawne, słowiańskie pieśni akompaniując sobie przy tym na instrumentach z epoki, ale także objaśniając znaczenie wykonywanych utworów w słowiańskiej obrzędowości.

Sporą atrakcją był także komentowany pokaz sokolników. Choć panowie go prowadzący nie należą do grona rekonstruktorów historycznych i występowali odziani we współczesną odzież, to w swej opowieści o sokolnictwie nawiązywali do informacji o tym znanym od dawien dawna fachu sięgających czasów najdawniejszych.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: