Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: uwaga, epidemia!

Grypa w regionie (Zaolzie - przyp. red.) rozszalała się na dobre. Chorych przybywa z każdym dniem. Tylko w ub. tygodniu odnotowano 7 ciężkich zachorowań. Aby ochronić swoich pacjentów przed wirusem, niektóre szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin na oddziałach.

 Od ub. poniedziałku (28.01.2019 - przyp. red,) zakaz odwiedzin obowiązuje w Szpitalu Podlesie w Trzyńcu. Od wczoraj wprowadzono zakaz również w Szpitalu Trzyniec. Wyjątkiem są oddziały łóżek socjalnych, gdzie wizyty są dopuszczalne po uprzednim umówieniu się i w ograniczonym zakresie. Jak na razie nie ma natomiast zakazu w szpitalach w Hawierzowie, Karwinie czy Orłowej.

O tym, że sytuacja jest poważna, świadczą dane, które udostępniła w piątek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrawie. Mówią one, że w ub. tygodniu w województwie morawsko-śląskim zachorowalność na grypę podniosła się w porównaniu z poprzednim tygodniem o 16,6 proc. i wynosiła 1899 przypadków na 100 tys. mieszkańców, przy czym liczba chorych rosła we wszystkich przedziałach wiekowych. Najbardziej jednak atakowała dzieci w wieku do 5 lat. W tej grupie wiekowej wirus szerzył się najszybciej, dopadając aż 5575 maluchów na 100 tys. Olbrzymi wzrost infekcji odnotowano również wśród dzieci w wieku szkolnym.

Pod względem terytorialnym najbardziej krytyczna sytuacja panowała w powiecie opawskim, gdzie odnotowano najwięcej ciężkich przypadków grypy. Chodziło jednak o pacjentów, którzy pomimo różnych dolegliwości zdrowotnych nie zaszczepili się przeciwko wirusowi.

W porównaniu z pozostałymi regionami RC, nasze województwo jest czwartym z kolei województwem, gdzie epidemia grypy zatacza najszersze kręgi. Gorsza sytuacja jest już tylko w województwach południowomorawskim, pilzneńskim i zlińskim. Odpowiedzialny za to „spustoszenie” jest wirus grypy A(H1N1). Obecnie atakuje niemal całą Europę, aż 23 kraje ogłosiły stan epidemii.

A jak sytuacja wygląda w naszym regionie, przeczytacie w tym artykule: Zachorowalność na grypę w naszym regionie

Głos Live- Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-05 15:13:11
Władek na skuterze: jestem władek jezdzacy na skuterze i jestem nieuprzejmy bo mam wąsa---Chwila chwila to ja mam sie ograniczac bo jakisi krecik zza poludniowej granicy przyniesie dziadostwo do polski---ZAMKNAC GRANICE I PO KLOPOCIE
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: