Zachorowania na grypę w regionie
Zgodnie z wykresem (opublikwanym pod artykułem), przygotowanym przez cieszyński Sanepid, w okresie od 1 do 7 stycznia 2019 roku na grypę w regionie zachorowało niespełna 150 osób. W kolejnym tygodniu odnotowano spadek, który utrzymał się mniej więcej do 22 stycznia. W tym czasie zapadalność na grypę utrzymywała się na poziomie nieco ponad 50 osób tygodniowo. Aktualnie (do 1 lutego) liczba zachorowań znów przekroczyła 100 osób.
- Nadal notowany jest wzrost liczby zachorowań (do 4 lutego zarejestrowano kolejnych 217 zachorowań- zapadalność 122,2/100tys.). Jest to jednak mniej niż w 2017 w tym samym okresie. Niewielki wpływ na zachorowania ma liczba zaszczepionych osób- 3666 (2% mieszkańców powiatu) – wyjaśnia Piotr Przewdzing, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Najgorzej sezon grypowy wyglądał w 2017 roku. Wtedy apogeum zachorowań odnotowano w ostatnim tygodniu stycznia, zarejestrowano wtedy ponad 400 zachorowań. Z kolei najwięcej zachorowań na grypę w 2018 roku odnotowano w okresie 16-22 lutego, kiedy to liczba zachorowań wyniosła ponad 300. Aktualnie ciężko mówić o określonym trendzie, jak wskazują dane Sanepidu, nie ma stałego okresu, kiedy to zachorowań jest najwięcej. Ilość odnotowanych przypadków grypy zwykle wzrasta w styczniu i lutym, czasem sezon grypowy utrzymuje się do marca, nie sposób jednak przewidzieć, czy w kolejnym tygodniu liczba chorych wzrośnie, czy wręcz przeciwnie.
Jak jednak uchronić się przed grypą? Dane cieszyńskiego Sanepidu wskazują, że niewielki wpływ na zachorowania ma liczba zaszczepionych osób. W tym roku w powiecie podano 3666 szczepionek, w związku z czym w ten sposób przed chorobą zabezpieczyło się 2% populacji regionu. Eksperci wskazują jednak, że szczepienie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania powikłaniom grypowym.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy jednak przestrzegać określonych zasad:
• unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi;
• często myć ręce;
• unikać dotykania oczu, nosa, ust (można przenieś wirusa z zanieczyszczonych powierzchni klamki, poręcze itp.);
• zakrywać usta i nos podczas kichania, kaszlu (zabezpieczamy w ten sposób innych);
• prawidłowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia;
• przebywać na świeżym powietrzu i wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa;
• nie lekceważyć objawów, zgłosić się do lekarza.
JŚ
- Czytaj również: Zaolzie: uwaga epidemia!
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.