Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zachorowania na grypę w regionie

Informowaliśmy o dużej liczbie zachorowań na grypę na Zaolziu. Jak sytuacja wygląda w polskiej części Śląska Cieszyńskiego? Z danych, które otrzymaliśmy od cieszyńskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że zachorowań jest sporo, jednak nie można mówić o epidemii.

Zgodnie z wykresem (opublikwanym pod artykułem), przygotowanym przez cieszyński Sanepid, w okresie od 1 do 7 stycznia 2019 roku na grypę w regionie zachorowało niespełna 150 osób. W kolejnym tygodniu odnotowano spadek, który utrzymał się mniej więcej do 22 stycznia. W tym czasie zapadalność na grypę utrzymywała się na poziomie nieco ponad 50 osób tygodniowo. Aktualnie (do 1 lutego) liczba zachorowań znów przekroczyła 100 osób.

- Nadal notowany jest wzrost liczby zachorowań (do 4 lutego zarejestrowano kolejnych 217 zachorowań- zapadalność 122,2/100tys.). Jest to jednak mniej niż w 2017 w tym samym okresie. Niewielki wpływ na zachorowania ma liczba zaszczepionych osób- 3666 (2% mieszkańców powiatu) – wyjaśnia Piotr Przewdzing, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Najgorzej sezon grypowy wyglądał w 2017 roku. Wtedy apogeum zachorowań odnotowano w ostatnim tygodniu stycznia, zarejestrowano wtedy ponad 400 zachorowań. Z kolei najwięcej zachorowań na grypę w 2018 roku odnotowano w okresie 16-22 lutego, kiedy to liczba zachorowań wyniosła ponad 300. Aktualnie ciężko mówić o określonym trendzie, jak wskazują dane Sanepidu, nie ma stałego okresu, kiedy to zachorowań jest najwięcej. Ilość odnotowanych przypadków grypy zwykle wzrasta w styczniu i lutym, czasem sezon grypowy utrzymuje się do marca, nie sposób jednak przewidzieć, czy w kolejnym tygodniu liczba chorych wzrośnie, czy wręcz przeciwnie.

Jak jednak uchronić się przed grypą? Dane cieszyńskiego Sanepidu wskazują, że niewielki wpływ na zachorowania ma liczba zaszczepionych osób. W tym roku w powiecie podano 3666 szczepionek, w związku z czym w ten sposób przed chorobą zabezpieczyło się 2% populacji regionu. Eksperci wskazują jednak, że szczepienie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania powikłaniom grypowym.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy jednak przestrzegać określonych zasad:
• unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi;
• często myć ręce;
• unikać dotykania oczu, nosa, ust (można przenieś wirusa z zanieczyszczonych powierzchni klamki, poręcze itp.);
• zakrywać usta i nos podczas kichania, kaszlu (zabezpieczamy w ten sposób innych);
• prawidłowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia;
• przebywać na świeżym powietrzu i wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa;
• nie lekceważyć objawów, zgłosić się do lekarza.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-06 07:23:14
wyśmienity cwaniaczek: czemu ta baba ze zdjęcia wlewa kroplówkę szpitalną na stołową łyżkę i podaje pluszakowi sama siedząc ewidentnie w pomieszczeniu owinięta w szal ??:):):):):) to tekst dla imbecyli sokoro firmuje je fotografia z przekazem dla idiotów ????? ZASTANÓWMY SIĘ jaki marny poziom tych zdjęć do artykułów .... Nie wspominając o zdjęciach do wypocin o wypadkach na których od pół roku wklejany jest pick up straży pożarnej :):):):))): TE REDAKCJA NIE POTRZEBUJECIE PRAWDZIWYCH REDAKTORÓW !!!!!!! ??????? my to z chłopakami z forum ogarniemy :):):)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: