Zaolzie. Ród Górniaków z Sibicy – historia niezwykłej rodziny na tle dziejów Śląska Cieszyńskiego
![dwie kobiety na wykładzie Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.](https://media.ox.pl/thumbnails/w867-h578-es/upload/wiadomosci/zip/2025/02/18/2318/006.jpg)
Podczas prelekcji autorka skupiła się na losach Franciszka Górniaka, protoplasty sibickiej linii rodu, oraz jego potomków, których dzieje sięgają połowy XIX wieku i trwają aż do XX wieku. Górniak, znany ze swojej przedsiębiorczości i działalności społecznej, był założycielem cegielni w Sibicy, a także aktywnie wspierał rozwój polskich inicjatyw narodowych w regionie. Jego rodzina, przez kolejne pokolenia, pozostawała zaangażowana w życie społeczno-gospodarcze Śląska Cieszyńskiego.
Podczas wykładu omówiono także wpływ rodziny Górniaków na rozwój lokalnej społeczności, ich wkład w budowę Domu Narodowego w Cieszynie oraz wsparcie dla polskiego szkolnictwa i instytucji kulturalnych. Władysława Magiera podkreśliła, że historia tej rodziny to nie tylko świadectwo trudnej drogi, jaką musieli przejść Polacy na Śląsku Cieszyńskim, ale także przykład determinacji i pracy na rzecz zachowania tożsamości narodowej.
Prelegentka przybliżyła również biografie poszczególnych członków rodu, w tym Niny Górniak, która zasłynęła jako utalentowana projektantka mody i działaczka harcerska, a także Jana Górniaka, tragicznie zmarłego w czasie II wojny światowej. Wspomniała o ich działalności zawodowej, społecznej oraz rodzinnych losach, naznaczonych zarówno sukcesami, jak i dramatycznymi wydarzeniami historycznymi.
Wykład, który odbył się 13 lutego, spotkał się ze sporym zainteresowaniem słuchaczy z obu stron dzisiaj granicznej rzeki Olzy.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
![](/files/ox-news.png)