Zaolzie. Polskie święta majowe obchodzono 7 maja
Zgromadzeni w Klubie Dziupla w Czeskim Cieszynie wysłuchali trzech bardzo ciekawych wykładów historycznych, a później dwóch koncertów.
Wpierw historyk Daniel Korbel mówił o roli, jaką Kawaleria Polska odegrała w obronie Śląska Cieszyńskiego w styczniu 1919. Kolejnym prelegentem był Julian Winnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nakreślił sytuację Polaków mieszkających na Białorusi i Litwie. Opowiadał o historii, o tym, że tak samo, jak Polacy na Zaolziu, mieszkają tam od pokoleń, a to, że stali się obywatelami innego państwa, aniżeli polskie, jest efektem zmiany przebiegu granic. Na koniec zaś dr Józef Szymeczek mówił o fenomenie zaolziańskiej polskości. I choć Zaolziaków do tego, że Zaolzie jest cudownym fenomenem kulturowym przekonywać nie trzeba, to w swej prelekcji zatytułowanej "Siedem cech zaolziańskiej polskości. Dlaczego warto być Polakiem?" w fenomenalny sposób zebrał, uporządkował i uargumentował dlaczego warto być Polakiem na Zaolziu.
Po wspomnianych trzech wykładach przyszedł czas na część bardziej rozrywkową, czyli koncerty muzyczne. Oczywiście też w polskim duchu. Jako pierwsza wystąpiła grupa „BC/DD" grająca cowery „Czerwonych Gitar". Po tych ogólnopolskich klimatach przyszedł czas na te bardziej regionalne, czyli polską muzykę ludową Beskidu Śląskiego w wykonaniu Kapeli "Góreczka".
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.