Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Polskie święta majowe obchodzono 7 maja

Polskie święto narodowe 3 maja wraz ze Świętem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej przypadającym na 2 maja na Zaolziu było obchodzone w sobotę 7 maja. Przypadające tego roku na wtorek święto Konstytucji 3 Maja było bowiem w Republice Czeskiej normalnym dniem pracy, a co za tym idzie mieszkający na Zaolziu Polacy nie mieli tego dnia wolnego. Dlatego też polskie Stowarzyszenie "Olza Pro" "Polską Majówkę" zorganizowało w następującą po polskim święcie sobotę.

Zgromadzeni w Klubie Dziupla w Czeskim Cieszynie wysłuchali trzech bardzo ciekawych wykładów historycznych, a później dwóch koncertów.

Wpierw historyk Daniel Korbel mówił o roli, jaką Kawaleria Polska odegrała w obronie Śląska Cieszyńskiego w styczniu 1919. Kolejnym prelegentem był Julian Winnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nakreślił sytuację Polaków mieszkających na Białorusi i Litwie. Opowiadał o historii, o tym, że tak samo, jak Polacy na Zaolziu, mieszkają tam od pokoleń, a to, że stali się obywatelami innego państwa, aniżeli polskie, jest efektem zmiany przebiegu granic. Na koniec zaś dr Józef Szymeczek mówił o fenomenie zaolziańskiej polskości. I choć Zaolziaków do tego, że Zaolzie jest cudownym fenomenem kulturowym przekonywać nie trzeba, to w swej prelekcji zatytułowanej "Siedem cech zaolziańskiej polskości. Dlaczego warto być Polakiem?" w fenomenalny sposób zebrał, uporządkował i uargumentował dlaczego warto być Polakiem na Zaolziu.

Po wspomnianych trzech wykładach przyszedł czas na część bardziej rozrywkową, czyli koncerty muzyczne. Oczywiście też w polskim duchu. Jako pierwsza wystąpiła grupa „BC/DD" grająca cowery „Czerwonych Gitar". Po tych ogólnopolskich klimatach przyszedł czas na te bardziej regionalne, czyli polską muzykę ludową Beskidu Śląskiego w wykonaniu Kapeli "Góreczka".

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: