Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Polski cmentarz w starej Karwinie

Cmentarz w starej Karwinie (obecnie Karwina-Kopalnie, po czesku Karviná-Doly) i wznoszący się nieopodal kościół św. Piotra z Alkantary są jedynymi zachowanymi pamiątkami po kilkudziesięciotysięcznym mieście, które jeszcze do końca lat trzydziestych było sercem polskości na zaolziańskm Śląsku.

W wyniku tzw. szkód górniczych, czyli mówiąc mniej oględnie – rabunkowej gospodarki węgla, która doprowadziła do zagłady miasta, Karwina zaczęła się zapadać. Pozostało jedynie parę kopalnianych szybów, kościół i cmentarz. Miejscowa nekropolia wspominana jest na kartach „Czarnej Julki” Gustawa Morcinka, tam został pochowany inż. Celestyn Racek, który zginął w kopani podczas wybuchu metanu w 1894 roku. Nieopodal znajdują się groby innych ofiar górniczych katastrof. Ponadto na cmentarzu spoczywają doczesne szczątki pierwszego polskiego burmistrza Karwiny, słynnego działacza społecznego doktora Wacława Olszaka, zamordowanego przez Niemców w pierwszych dniach września 1939 roku.


Cmentarz ten jest jedynym bijącym sercem polskości w tej części Zaolzia i warto go odwiedzić, by poznać zapomnianą historię Śląska Cieszyńskiego sprzed bolesnego podziału naszego regionu dokonanego przez tzw. Radę Ambasadorów w belgijskim Spa w 1920 r.
 

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-01 18:02:16
koszor: Tak, a pod kościołem, o którym mowa, na tablicach informacje w języku czeskim i angielskim. O polskiej historii tego regionu praktycznie się nie wspomina. Na starych grobach głownie polskie napisy, czasem niemieckie. Tak się polskość ruguje w nowoczesny sposób.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: