Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Najzdolniejsi młodzi redaktorzy wyróżnieni

W wielu zaolziańskich polskich szkołach redagowane są przez uczniów pod okiem nauczycieli gazetki szkolne. Redakcja Miesięcznika Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej ''Zwrot'' zorganizowała dla chętnych warsztaty dziennikarskie Piszmy razem, a ich zwieńczeniem był konkurs dla młodych dziennikarzy. Właśnie go rozstrzygnięto i ogłoszono wyniki.

Dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu 12 października wręczyli redaktor naczelna miesięcznika „Zwrot” Halina Szczotka oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC Jan Ryłko.

Zwyciężyli uczniowie z PSP im. Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie – Filip Kohut i Karolina Kohut za wywiad z Lucyną Szotkowską, kierowniczką Centrum Pomocy św. Rafała. Drugie miejsce ex aequo zdobyły absolwentki PSP im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu –  siostry Karolina i Klaudia Pielesz za wywiad z Martinem Tongo, dyrektorem szkoły i przedszkola w Dongobeszu w Tanzanii oraz uczennica szóstej klasy PSP im. Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie Teresa Jakubik za bardzo ciekawy wywiad z burmistrzem Jabłonkowa Jiřím Hamrozim. Trzecie miejsce przyznano absolwentce PSP w Lutyni Dolnej Jolancie Iwanuszek, która od września jest uczennicą Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego za wywiad z urologiem Bogusławem Chwajolem.

Konkurs zorganizowano by zachęcić młodzież z polskich szkół na Zaolziu do szlifowania umiejętności językowych. Ten sam cel przyświecał cyklowi warsztatów. Niezależnie od tego, jak w przyszłości potoczą się losy zawodowe małych redaktorów szkolnych pisemek, doświadczenia zdobyte podczas redagowania gazetek, pisania tekstów i zbierania materiałów na pewno się im przydadzą. Cały projekt Piszmy razem polegał na tym, że wpierw redaktorzy „Zwrotu” odwiedzali uczniów w ich szkołach prowadząc tam praktyczne zajęcia (pisaliśmy m.in. Zaolzie. Warsztaty dziennikarskie w czeskocieszyńskiej podstawówce), a na koniec wszyscy uczestnicy, uczniowie dziewięciu zaolziańskich szkół w dwóch turach wzięli udział we wspólnych warsztatach w Czeskim Cieszynie (Pisaliśmy: Zaolzie. Warsztaty ''Zwrotu'' dla redaktorów szkolnych gazetek)

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: