Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie Koncert słowno-muzyczny na nieczynnym cmentarzu w Starej Karwinie

O wyrywaniu z otchłani zapomnienia i zarastających go chaszczy nieczynnego cmentarza ewangelickiego w Starej Karwinie - Meksyku pisaliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat nie raz. Jednak najczęściej w kontekście porządkowania tego miejsca pamięci. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie go jako plener do nakręcenia wielkanocnego nagrania artystycznego słowno-muzycznego koncertu. I choć muzyka zespołu Adonai przeplatana fragmentami tekstów z „Labiryntu Świata” Jana Amosa Komeńskiego w wykonaniu aktora Teatru Cieszyńskiego Jakuba Tomoszka dobrana była z myślą o świętach Wielkiej Nocy, a konkretniej o Wielkiej Sobocie, to aktualna jest przecież cały rok.

Warto więc wysłuchać koncertu i obejrzeć jego realizacje w tej niesamowitej scenerii, jaką stanowi nieczynny już cmentarz. Nagranie znajdziemy w Internecie tutaj

Zespół Adonai z Czeskiego Cieszyna wykonał piosenkę „Prázdný hrob”. Do tego aktor sceny Bajka Teatru Cieszyńskiego Jakub Tomoszek wybrał odpowiednie fragmenty tekstów z „Labiryntu Świata” Jana Amosa Komeńskiego. Całość filmu profesjonalnie zrealizowała Xtelevize. Film ma więc zdecydowanie walory tak duchowe, jak i artystyczne. A sceneria cmentarza, choć w pierwszym momencie wzbudzała obawy organizatora przedsięwzięcia, czy jest odpowiednim miejscem na sztukę, okazała się niezwykle trafiona. - Pierwotnie miałem spore obawy, czy aby cmentarz, choć nieczynny, jest odpowiednim miejscem na muzykę. Rozwiała je jednak jedna z parafianek. Podczas ostatniego sprzątania cmentarza, które miało miejsce w listopadzie, jedna pani z naszej parafii opowiadała mi, że kiedyś to nie była tylko kaplica cmentarna. Że chodziła do tej kaplicy nie tylko na pogrzeby, ale też na konfirmacje, na wspólne śpiewanie. Tak więc w tej kaplicy kwitło życie parafialne. Skoro dawniej nie było to miejsce tylko cmentarne, ale ogólnie sakralne, miejsce życia duchowego karwińskich ewangelików, to rozwiało to moje wcześniejsze obawy, czy śpiewanie w tym miejscu jest stosowne – wyjaśnia organizator koncertu Daniel Cieślar, syn pastora seniora Cieślara.

I choć nie ma jak na razie w planach dalszych tego typu realizacji, to pomysł z pewnością godny jest uwagi. A powstałe wielkosobotnie nagranie obejrzenia nie tylko w czas okołoświąteczny.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-11 11:11:44
miriam11: Przepraszam , jak to nieczynny??? Zamknięty czy może wszyscy się wyprowadzili?
2021-04-11 14:17:35
tom lem: ... jak "artysta" nie ma nic do przekazania, to musi szokować wyborem miejsca swoich "artystycznych działań". Nie dziwi język przekazu, tych cmentarnych kuglarzy, gdzie świętości dawno przestały istnieć, gdy można mieć podejrzenie o nekrofilię, nieudolnie usprawiedliwianą nieczynnością cmentarza. Czyżby groby zostały zlikwidowane ( ekshumowane), bo zamkniecie cmentarza jedynie jest związane z brakiem pochówków w tym miejscu, nie " zamknięciem" jak sklepu lub teatru :-(
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: