Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. „Kawiarenka pod Pegazem” poświęcona postaci Pawła Kubisza

Tradycyjnie jedną z imprez towarzyszących Międzynarodowym Spotkaniom Folklorystycznym „Gorolski Święto” organizowanym przez Miejscowe Koło w Jabłonkowie Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej jest „Kawiarenka pod Pegazem”. Tegoroczna, zorganizowana 31 lipca w Domu PZKO w Jabłonkowie poświęcona była postaci Pawła Kubisza.

Paweł Kubisz urodził się w Końskiej na dzisiejszym Zaolziu w 1907 roku. Żył w latach (1907 – 1968). Był polskim pisarzem, publicystą, politykiem i działaczem społecznym na Śląsku Cieszyńskim i powstałym w 1920 roku Zaolziu. Jak zauważył obecny na sobotniej „Kawiarence pod Pegazem” wnuk Pawła Kubisza Leszek Richter postać jego przodka jest mało znana i często mylona z Janem Kubiszem, z którym – mimo że obie rodziny pochodziły z Końskiej – nie był spokrewniony.

Organizatorzy „Kawiarenki pod Pegazem” starali się więc postać Pawła Kubisza przybliżyć zgromadzonym w Domu PZKO słuchaczom, a także internautom, którzy śledzili prowadzoną na żywo transmisję z wydarzenia. Oparto się również na niedawno wydanej książce poświęconej postaci Pawła Kubisza. Co ciekawe autorem publikacji jest Czech Doc. Libor Martinek. Nie był obecny na spotkaniu, jednak połączono się z nim telefonicznie. Postać Pawła Kubisza omówili zaś Ireneusz Hyrnik i Tadeusz Filipczyk. Fragmenty twórczości Kubisza czytał znakomity aktor i emerytowany obecnie dyrektor Teatru Cieszyńskiego Karol Suszka.

Całość transmisji ze spotkania w „Kawiarence Pod Pegazem” obejrzeć możemy tutaj:

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: