Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Jubileuszowa impreza ''Głosu Ludu''

22 września w teatrze w Czeskim Cieszynie spotkali się obecni i byli dziennikarze ''Głos Ludu'', a także rzesze czytelników pisma, aby podczas jubileuszowej gali świętować wspólnie 70-lecie powstania tej gazety zaolziańskich Polaków.

Spotkanie uświetniły brawurowe wykonania standardów musicalowych dziecięcego chóru „Trallala” z Czeskiego Cieszyna i wiązanki aranżacji ludowych Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. Jednakże clou imprezy stanowił talk-show z udziałem byłych redaktorów naczelnych pisma: Danuty Brannej (2003-05), Henryka Kiedronia (1986-91) i Mariana Siedlaczka (1992–94) oraz obecnego szefa „Głosu”, piastującego te stanowisko od 2010 roku, Tomasza Wolffa. Rozmawiano o historii gazety, o jej metamorfozach, kiedy to pismo, będące de facto organem ostrawskiego komitetu Komunistycznej Partii Czechosłowacji stało się gazetą Polaków mieszkających na terenie Republiki Czeskiej. Mówiono też o problemach i sukcesach, tak tych z przeszłości, jak i z teraźniejszej doby.

Wolff zwrócił uwagę na to, jak trudno jest utrzymać czytelnika i jak ważne jest prowadzenie internetowej wersji gazety, aby zdobyć nowego, który nie ma już nawyku czytania słowa drukowanego. Dotyczy to wszak wszystkich właściwie mediów papierowych. - Gazeta powinna mieć komunikację z młodzieżą – dodała Branna. – Nie może być tak, że „Głos Ludu” jest pismem, które młodemu pokoleniu kojarzy się tylko z przedmiotem leżącym u babci na stole, a tym samym go nie dotyczy.

Z kolei Siedlaczek zaproponował w jaki sposób zachęcić czytelników do sięgania po „Głos”. - To dobór autorów z dobrym, ostrym piórem. Niekoniecznie z redakcji. Autorów, którzy piszą kontrowersyjnie, bo tylko takich się czyta. I oto apeluję do obecnego redaktora naczelnego.

Prawdą jest bowiem, że coraz częściej media regionalne i lokalne stronią od publicystyki, ograniczając się jedynie do suchych informacji choćby na temat „remontu sieci kanalizacyjnej w Bukowcu”.

Podczas składania życzeń posłanka na Sejm RP Aleksandra Trybuś-Cieślar wyraziła nadzieję, że grono czytelników zdecydowanie by się zwiększyło, gdyby na jego łamach pojawiało się więcej informacji i materiałów z całego historycznego Śląska Cieszyńskiego. Jej wypowiedź sala przyjęła brawami.

W jubileuszowej gali wzięli udział goście z obu stron Olzy, m.in. konsul RP w Ostrawie Janusz Bilski, prezes Kongresu Polaków w RCz Józef Szymeczek oraz burmistrzowie obu części Cieszyna Ryszard Macura i Vít Slováček.

(ÿ)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: