Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Po naszymu'' w Książnicy. II Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych

''Żywobyci od kolybki po trówłe'' było tematem przewodnim drugiej już edycji Cieszyńskiego Maratonu Czytania Tekstów Gwarowych. 35 osób z obu brzegów Olzy przez ponad sześć godzin czytało 20 września w gościnnych murach Książnicy Cieszyńskiej dawne i współczesne utwory napisane ''po naszymu''. Z kolei dzieci i młodzież, laureaci tegorocznego XI konkursu gwarowego ''Po naszymu po obu stronach Olzy'', wystąpiły z nagrodzonymi wówczas recytacjami.

W programie maratonu nie zabrakło także spotkania z autorami wykorzystującymi gwarę w swej twórczości m.in. z satyrykiem i pisarzem Juliuszem Wątrobą, który do Cieszyna zawitał po raz pierwszy po przeszło dwudziestu latach. Opowiedział on o swojej małej ojczyźnie, podjasienickiej Rudzicy i zaprezentował wiersze z trzech wydanych dotychczas tomików, w tym z najnowszego „Wczora była niedzieliczka”, który raptem przed kilkoma tygodniami trafił na półki księgarskie.

Spore zainteresowanie publiczności oraz dość pokaźna liczba uczestników, którzy wzięli udział w Maratonie, a przede wszystkim fakt, że blisko połowa z nich zaprezentowała własne utwory, ukazują dobitnie, że wbrew spotykanym często wieszczbom malkontentów gwara cieszyńska ma się dobrze, a wręcz przeżywa swój renesans. „Rzóndzyni po naszymu” jest też właściwie jedną z nielicznych możliwości znalezienia wspólnego nomen omen języka mieszkańców podzielonego granicą regionu, co – jak się okazało podczas niedzielnej imprezy w Książnicy – udało się bez dwóch zdań, gdyż w osobach lektorów reprezentowane było niemal całe historyczne Księstwo Cieszyńskie od Karwiny i Zebrzydowic, przez Rudzicę, Górki Małe, Brenną, Pogwizdów, obie części Cieszyna, Cisownicę i Ustroń, aż po Jabłonków, Bukowiec i Istebną.

Imprezę, którą portal OX.PL objął patronatem medialnym, zorganizowała Książnica Cieszyńska, Kongres Polaków w Republice Czeskiej, Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz Sekcja Ludoznawcza przy ZG PZKO.(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: