Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Jakie tematy czekały na maturzystów z języka polskiego?

W Republice Czeskiej matury odbędą się w dniach 24 - 26 maja. Uczniowie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie mają jednak do zdania o jeden przedmiot więcej – język polski. I ten egzamin mają już za sobą.

W szkolnych ławach 19 kwietnia zasiadło 76 maturzystów. Rozdzieleni do kilku sal lekcyjnych, w maseczkach, a wejście do sal poprzedzone było testowaniem na obecność wirusa covid-19.

Do wyboru mieli 4 tematy. Najbardziej przypadł im do gustu temat „Sztuka życia polega na cieszeniu się z prostych spraw. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?”. Wybrała go zdecydowana większość, bo aż 42 osoby. W roku Lema nie mogło zabraknąć tematu związanego z tym pisarzem. Brzmiał on: „Bo wczorajsza niezwykłość staje się dzisiejszym banałem, a dzisiejsza skrajność – jutrzejszą normą.” S. Lem. Zastanów się, w jakim kierunku podąży świat w najbliższej przyszłości.”. Wybrało go 18 maturzystów. Temat oparty na cytacie z wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta „Kochaj źródło zaranne, ptaka o nieznanym imieniu, dąb zimowy… Rozważanie na temat stosunku człowieka do wszystkiego, czego sam nie stworzył.” uplasował się na trzeciej pozycji w rankingu popularności wśród zaolziańskich maturzystów. Wybrało go 15 osób. Czwarty temat, jaki zaolziańscy maturzyści z języka polskiego mieli tego roku do wyboru brzmiał: „Jest w książkach coś szczelniej niż książka zamknięte…“ Na podstawie przeczytanych książek odpowiedz na pytanie: Co w książkach jest szczelniej zamknięte?”. Najwyraźniej nie przypadł on im do gustu, gdyż wybrała go zaledwie 1 osoba.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: