Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Jak zachęcić dzieci i młodzież do spędzania wolnego czasu na wędrówkach po górach?

Jak oderwać dzieci i młodzież od komputerów i zachęcić do spędzania wolnego czasu na wędrówkach po górach? Takie pytanie nurtowało działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej. I wszystko wskazuje na to, że wspólnie z harcerzami z trzynieckiej Drużyny Harcerskiej „Czarne Pantery” znaleźli na nie odpowiedź. Działacze obu organizacji razem przygotowali trwającą przez kilka miesięcy zabawę turystyczną „Przez kopce”. Niedawno miało miejsce jej uroczyste zakończenie.

Zabawa polegała na tym, że trzeba było podczas indywidualnych wycieczek zdobyć dziesięć konkretnych, wyznaczonych „kopców”, a więc szczytów w niedalekich Beskidach. Na wyznaczonych szczytach ustawiono tabliczki, przy których należało się sfotografować.

W zabawie wzięło udział 130 uczestników. Spośród dzieci do klasy 5 wszystkich 10 szczytów zdobyło 29 uczestników zabawy, wśród młodzieży do lat 19 - 24. Pozostali uczestnicy nie zdobyli kompletu wszystkich dziesięciu szczytów.

Finał kończący tegoroczną, pierwszą, edycję zabawy turystycznej „Przez Kopce” zorganizowano 13 listopada w „Czytelni”, czyli w Domu PZKO w Wędryni. Wśród uczestników zabawy rozlosowano nagrody. Czas spędzony na spotkaniu nie tylko umilił koncert harcerskich piosenek w wykonaniu „Czarnych panter”. Dla uczestników wydarzenia przygotowano też bardzo ciekawe i różnorodne warsztaty rękodzielnicze. Na dziesięciu stoiskach harcerze z „Czarnych Panter” oraz turyści z PTTS „Beskid Śląski” pokazywali uczestnikom, jak robić buttony, domki z drewna, watę cukrową, pracować z drukarką 3D, dekorować świąteczne życzenia, ozdabiać pierniczki, malować „wędrowne kamyki”, robić wyroby z drucików oraz z gałązek i liści, a także budować drewniane budki dla ptaków. Nikt też nie wyszedł z imprezy głodny, o co zadbali działacze Miejscowego Koła PZKO w Wędryni.

Organizatorzy - działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej i harcerze z trzynieckiej Drużyny Harcerskiej „Czarne Pantery” już zapowiadają, że w przyszłym roku planują zorganizować drugą edycję zabawy.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: