Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Jajecznica na Kościelcu i statuetka Ikara 

Ostatnia tegoroczna jajecznica na Zaolziu odbyła się w poniedziałek (04.06.2018) przed Domem Polskim im. Żwirki i Wigury na Kościelcu. Połączona była z Dniem Dziecka, a ponadto z wręczeniem statuetki „Syna Ikara” spadochroniarzowi, wielkiemu przyjacielowi tamtejszego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, płk. Władysławowi Blicharskiemu.

Blicharski, założyciel XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy od początku lat dziewięćdziesiątych był zaangażowany w pomoc przy budowie tamtejszego Domu Polskiego, a obecnie nadal promuje nie tylko siedzibę kościeleckich PZKO-wców, ale i Żwirkowisko – miejsce, gdzie w 1932 roku zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Ponadto od dawna jest członkiem honorowym tej największej na Zaolziu polskiej organizacji i jak tylko może uczestniczy w jej życiu.

Jajecznicę smażono tradycyjnie – na ognisku i roznoszono na kanapkach. Jako że smażenie jajecznicy połączono z obchodami Dnia Dziecka wokół Domu Polskiego zgromadziły się całe wielopokoleniowe rodziny zarówno członków Miejscowego Koła PZKO Cierlicko-Kościelec, jak i koła z sąsiednich Stanisłowic. Dorośli biesiadowali przy stołach, podczas gdy dzieci, porwawszy kromkę z jajecznicą, spożywały ją w biegu bądź to uganiając się za styropianowymi samolocikami (a jakże, zabawki były adekwatne do miejsca), bądź grając w berka czy inne tego typu gry. Pogoda dopisała a wszyscy miło spędzili czas.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: