Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie: Helena Legowicz nowym prezesem PZKO

XXIII Zjazd Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, który obradował 25 listopada w Suchej Górnej, wybrał na nowego prezesa Helenę Legowicz. Po nieoczekiwanej rezygnacji ze startu ustępującego szefa PZKO Jana Ryłki została ona jedynym kandydatem na to stanowisko. Legowicz jest pierwszą kobietą stojącą na czele Związku od chwili jego powstania w 1947 r.

Oprócz nowej prezes Zjazd wyłonił również dziesięcioosobowy Zarząd Główny, w składzie którego znalazło się siedmiu nowych członków w tym trzech poniżej 30. roku życia. Odrzucono natomiast uchwałę, przygotowaną przez ustępującego prezesa, o wyjściu organizacji ze struktur Kongresu Polaków w RCz. Większości delegatów nie przekonały argumenty Ryłki zawarte w sprawozdaniu z działalności Zarządu Głównego o potrzebie takiego kroku. Nie od dziś było wiadomo, że pomiędzy ZG PZKO a Kongresem dochodziło do sporu, który przez wielu Polaków na Zaolziu, a także przez zewnętrznych obserwatorów traktowany był jako osobisty spór ambicjonalny. Nie przegłosowano również uchwały o wprowadzeniu „konieczności przedstawienia negatywnego oświadczenia lustracyjnego wszystkim kandydatom na stanowisko prezesa PZKO” a także Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W dyskusji sugerowano, że taka uchwała miałaby sens gdyby ją podjęto zaraz po 1989 r.

Wśród gości Zjazdu tej największej, dziesięciotysięcznej polskiej organizacji na Zaolziu znaleźli się m.in. senator RP Andrzej Pająk, senator RCz Jerzy Cieńciała oraz konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski. W okolicznościowych przemówieniach apelowali oni o jedność oraz deklarowali swoją pomoc tak dla PZKO, jak i dla całej społeczności polskiej z zachodniego Śląska Cieszyńskiego. Wg ocen delegatów jedność udało się zachować, czego oznaką jest pozostanie Związku w ramach Kongresu Polaków, a także wybór nowej prezes, kojarzonej powszechnie z działalnością w obu tych organizacjach.

* * *

Helena Legowicz (1954), pochodzi z Olbrachcic, absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Oddziału Literatury Polskiej Biblioteki Regionalnej w Karwinie-Frysztacie, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Książki w RCz. W ostatniej kadencji (2013-17) była członkiem Zarządu Głównego PZKO, a wcześniej piastowała m.in. funkcję przewodniczącej Rady Przedstawicieli Kongresu Polaków w RCz.

(ÿ)

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: