Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Festynów szkolnych czas

Festyny organizowane są w wielu szkołach, również po polskiej stronie Śląska Cieszyńskiego. Jednak te urządzane przez polskie placówki działające na terenie Republiki Czeskiej mają szczególne znaczenie. Oprócz stworzenia uczniom okazji do zabawy, a ich rodzicom do integracji, festyny polskich szkół na Zaolziu odgrywają ważną rolę w podtrzymywaniu wśród zaolziańskich Polaków świadomości narodowej.

Program artystyczny festynu szkolnego przygotowany jest zawsze tak, by w układ choreograficzny zaangażować wszystkich uczniów. A po występach wszyscy świetnie się bawią, często do późnego wieczora. Dla dzieci przygotowane są liczne atrakcje - gry, zabawy, konkursy. Rodzice zaś, dziadkowie, przyjaciele mają czas porozmawiać, nawiązać nowe znajomości czy podtrzymać te stare. Bo polska społeczność na Zaolziu to w wielu miejscowościach coś jak jedna wielka rodzina.

Nie inaczej było na niedawnym festynie największej polskiej podstawówki na Zaolziu - PSP w Czeskim Cieszynie. Wpierw uczniowie wszystkich klas od 1 do 9 oraz przedszkolaki z polskich przedszkoli zaprezentowały zasiadającym na widowni bliskim program artystyczny, którego tematyka obracała się wokół pogody. A ta była tego dnia bardzo słoneczna. Nic zatem dziwnego że i dorośli i dzieci świetnie bawili się do samego wieczora.

W najbliższą sobotę, 15 czerwca festyny szkolne organizują polskie placówki w Gródku, Gnojniku, Łomnej Dolnej.

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: