Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Festyn szkolny w Ropicy

Koniec czerwca to czas, kiedy we wszystkich bodaj polskich szkołach na Zaolziu organizowane są festyny szkolne. I o ile w Polsce rok szkolny zazwyczaj kończy się już pod koniec czerwca, to system oświatowy Republiki Czeskiej, w ramach którego funkcjonują szkoły z polskim językiem nauczania na Zaolziu, przewiduje naukę do ostatniego dnia czerwca. Tak więc uczniowie w leżącej po czeskiej stronie części Śląska Cieszyńskiego świadectwa odbierali w miniony piątek, 30 czerwca. Wcześniej bawili się na festynach szkolnych.

W sobotę 17 czerwca odbył się festyn szkolny w Ropicy. Jest to niewielka szkoła tzw małoklasowa, co oznacza, że dzieci uczą się w niej od 1 do 5 klasy. Naukę w klasach 6-9 kontynuują następnie w większej szkole zbiorczej dojeżdżając w tym celu przykładowo do Czeskiego Cieszyna czy Trzyńca.

Szkoła podstawowa w Ropicy jest także o tyle wyjątkowa, że w jednym budynku i pod jedną dyrekcją funkcjonuje zarówno polska, jak i czeska szkoła. Wydarzenia typu festyn szkolny organizowane są więc wspólnie, a program przebiega wówczas dwujęzycznie. Nie inaczej było i podczas ostatniego festynu szkolnego. Przygotowany na tą okazję program przedstawiły zarówno dzieci z polskich, jak i czeskich klas.

Festyn szkolny to oczywiście nie tylko sam występ uczniów. Po występie dzieci mają czas na wspólną zabawę, a dorośli na spotkanie, rozmowy. Nie inaczej było podczas festynu w Ropicy.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: