Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Czytali fragmenty z okresu polsko-czeskiego konfliktu lat 1918-1921.

Teatr Mumerus z Krakowa na zaproszenie Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego Czeski Cieszyn-Centrum gościł w Czeskim Cieszynie. W niedzielę 24 września w Ośrodku Kultury „Strzelnica” aktorzy Teatru Mumerus zaprezentowali czytanie performatywne pn. „Lech z Czechem na wojnie”.

Czytano fragmenty dokumentów, listów, wspomnień, ulotek propagandowych i artykułów prasowych z lat 1918 – 1921, czyli okresu polsko – czechosłowackiego konfliktu granicznego o Śląsk Cieszyński.

Teksty zebrał i fragmenty do czytania wybrał reżyser i aktor Wiesław Hołdys. Jako, że pochodzi z Cieszyna i w mieście nad Olzą spędził wiele lat swego życia, temat konfliktu polsko-czechosłowackiego po zakończeniu I wojny światowej jest mu doskonale znany. Ma jednak świadomość, że w innych regionach Polski mało kto o tej historii słyszał. Potwierdziło to zresztą choćby czytanie tych samych tekstów w Krakowie. Reżyser przyznał, że po czytaniu w Krakowie publiczność w reakcji co najwyżej wyrażała zdziwienie i stwierdzała, że o tych aspektach polskiej historii nic nie wiedziała. W Czeskim Cieszynie zaś chęć dyskusji po czytaniu była ze strony publiczności tak duża, że trzeba było dyskusję zamknąć, bo można by nie wyjść ze Strzelnicy do rana.

Ponad godzinne czytanie obejmowało m.in. wspomnienia Zofii Kirkor-Kiedroniowej, fragmenty wspomnień Ferdinanda Pelca, przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej dla Śląska (Zemský národní výbor pro Slezsko), teksty polskiego historyka Feliksa Konecznego, listy Tomáša Garrigue Masaryka, dzienniki czechosłowackiego generała Josefa Šnejdárka, porucznika Klemensa Matusiaka, pierwszego dowódcy wojsk polskich na Śląsku Cieszyńskim czy też teksty historyków Daniela Korbela i Grzegorza Gąsiora.

Teksty czytał reżyser Wiesław Hołdys oraz aktorzy: Ewa Breguła, Jan Mancewicz oraz Jacek Milczanowski.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-30 11:26:14
św. Patryk.: bardzo ciekawa inicjatywa, to ma sens
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: