Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej uczcili polskie Święto Niepodległości

Członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej pamiętają nie tylko o swych przodkach pomordowanych w czasie II wojny światowej w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Kozielsku, ale także o polskich świętach narodowych. Tak więc w piątek 11 listopada spotkali się pod pomnikiem i Tablicami Katyńskimi na Konteszyńcu w Czeskim Cieszynie.

Zapalono symboliczne znicze i złożono wiązanki kwiatów. Jan Ryłko, prezes Rodziny Katyńskiej w RC podkreślił, że wielka część zamordowanych na nieludzkiej ziemi to patrioci, którzy walczyli o niepodległość w czasach, gdy ona dopiero się tworzyła: w 1918, 1919 i 1920 roku.

Oprócz samych członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej w wydarzeniu wzięli udział m.in. konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, prezes PZKO Helena Legowicz, burmistrz Czeskiego Cieszyna Vit Slováček.

- Ofiary Zbrodni Katyńskiej swoim życiem świadczyły, czym jest patriotyzm, jak należy go okazywać i jak bronić niepodległości – podsumował Ryłko.

Po uroczystościach pod pomnikiem członkowie Rodziny Katyńskiej przenieśli się na spotkanie w Centrum Kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie. Tam też odbyło się zebranie zarządu Stowarzyszenia.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-23 15:15:30
Marx.: to ciekawe, pamięć o Katyniu i innych miejscach stalinowskich mordów na polskich funkcjonariuszach na Zaolziu jest od lat niezmiennie żywa, a w Polsce wykorzystywana głównie przez padalce i hieny cmentarne w typie macierewicza czy kaczyńskiego do siania nienawiści i szerzenia podziałów społecznych
2022-11-23 18:58:54
florian: Chwała Bohaterom pomordowanym z rąk sowieckich siepaczy w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i wielu innych miejscach na terenie dawnego ZSRR. Chwała Polakom i Czechom, którzy w okresie II wojny światowej na Wołyniu ponieśli uwłaczającą godności ludzkiej śmierć ze strony szowinistów ukraińskich i współpracującej z nimi okolicznej owładniętej nienawiścią czerni.
2022-11-23 20:31:57
suski: batem po łbach plugawym mącicielom, hienom cmentarnym i nazistowskiej stonce ofiarami wojen gęby sobie wycierającym
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: