Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolziański balik

Jak karnawał, to karnawał. Na balach bawią się wszyscy. Także najmłodsi. Tradycyjnie baliki szkolne dla dzieci organizowane są także w szkołach. W tych z polskim językiem nauczania znajdujących się na Zaolziu balik jest nie tylko wielkim wydarzeniem i przeżyciem dla uczniów, ale także kolejną okazją do konsolidacji środowiska. W organizacje baliku zaangażowani są bowiem rodzice, którzy przygotowują zabawę dla uczniów od a do z.

 To rodzice dbają o całe techniczne zaplecze, od podłączenia kabli do sprzętu nagłaśniającego poprzez stanowiska z zabawami dla małych balowiczów po pieczenie ciast, robienie kanapek, bigosu i obsługę bufetów. W Polskiej Szkole Podstawowej w Czeskim Cieszynie tradycyjnie rola organizatorów baliku przypada rodzicom uczniów klas czwartych. Tegoroczni mieli pecha, gdyż jest w tym roku w PSP w Czeskim Cieszynie tylko jedna klasa czwarta, a więc praca zazwyczaj rozkładająca się na rodziców około czterdziestki dzieci tego roku spadła na barki rodziców zaledwie dwudziestki. Rodzice jednak świetnie z zadaniem sobie poradzili, a w sobotnie popołudnie 8 lutego dzieciaki z klas 1-5 wyśmienicie się bawiły. Głównym punktem balu jest program artystyczny, który z uczniami przygotowują nauczyciele. Zadanie niełatwe, gdyż w występach biorą udział całe klasy. Trzeba więc wymyślić taki scenariusz występu, by zaangażować doń cała dwudziestkę uczniów. Temat jest z góry określony dla całego baliku i wszystko na danym baliku utrzymane jest w tym stylu. 

Tego roku tematem były zamorskie podróże. Z morzem i zamorskimi podróżami związane więc były wyćwiczone przez uczniów poszczególnych klas programy artystyczne, w morskiej i żeglarskiej tematyce utrzymany był wystrój szkolnej sali gimnastycznej, gdzie odbywał się bal, ale także korytarzy i klas, gdyż balik zawładnął całą szkolną przestrzenią, w marynarskich strojach byli rodzice organizujący balik. Nawet dyrektor szkoły Marek Grycz witał wszystkich i otwierał imprezę w kapitańskim stroju i specjalnie na ta okazję zapuszczonym marynarskim zarostem. 

Dla dzieci balik jest wielkim wydarzeniem, do którego przygotowują się tygodniami ćwicząc program na występ i kompletując stroje. A wspólna zabawa integruje wszystkich.

 (indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: