Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolziańscy Polacy też brali udział w Narodowym Czytaniu

W sobotę 09.09 w całej Polsce odbywało się "Narodowe Czytanie". Była to 12. edycja akcji głośnego czytania fragmentów wybranej na dany rok lektury. W tym roku Lekturą tą była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". W Cieszynie czytano przed Biblioteką Miejską. Warto też wiedzieć, że w akcję „Narodowego Czytania” włączają się także rodacy mieszkający poza granicami kraju – zarówno ci z przygranicznych terenów sąsiednich państw, którzy stali się obywatelami innych aniżeli Polska krajów w wyniku przesunięć granic, jak m.in. Polacy na Zaolziu, jak i Polonia, czyli rodacy, którzy zdecydowali się na emigrację.

I tak już w piątek, 8 września akcja „Narodowego Czytania” odbyła się w ramach Jarmarku Książkowego, który był kulminacją obchodów 100-lecia Biblioteki Regionalnej w Karwinie-Frysztacie. Natomiast w sobotę, 9 września, po raz piąty „Narodowe Czytanie” zorganizowano na podwórku za szkołą z polskim językiem nauczania w Suchej Górnej. Czytała konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, a następnie uczniowie zaolziańskich szkół z polskim językiem nauczania oraz wszyscy chętni. Nie mogło również zabraknąć stoiska polskiej księgarni Wirthów z Czeskiego Cieszyna, w którym chętni mogli zaopatrzyć się w różne pozycje tak polskiej literatury regionalnej, jak i ogólnopolskiej.

Tegoroczną narodową lekturę czytano także w Pradze - 7 września po wspólnym rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Polskiej w Pradze.

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-14 09:24:15
Ar--Ai: tymczasem Przedolziańscy Polacy brali udział w kradzieżach miedzianych kabli czeskich kolei - Polak potrafi, to nasze narodowe katolickie dziedzictwo ===> businessinsider.com.pl/wiadomosci/czesi-zszokowani-zuchwaloscia-polskich-zlodziei-kradli-kable-pod-napieciem/dltqzq9
2023-09-14 15:53:15
koszor: Coś ci się pomieszało z nienawiści do katolików. A z drugiej strony -Czesi złodzieje ( ateiści kradną!) okradli polskich aktorów w czasie ich występu. https://www.lidovky.cz/domov/kradez-festival-divadlo-plzen-polsky-souboj-teatr-wybrzeze.A230914_102417_ln_domov_atv
2023-09-14 18:15:25
Ar--Ai: koszor no co ty, mnie to ani ziębi ani grzeje, to nasza władza i biskupi przypinają Polakom łatkę katolicką
2023-09-14 18:24:18
AntyklerForte+: Pochwalony. Koszor, czy ty przypadkiem nie sugerujesz, że wierzący i ateista to w praniu de facto bez różnicy wychodzi? Jedni mówią tak, inni siak, ale generalnie podobno ateiści jakoś bardziej przyzwoici. Może dlatego, że nie liczą na rozgrzeszenie w konfesjonale? Różnicę z pewnością widzą ci co tacę podliczają, no ale to drobiazg w końcu. Z Panem Bogiem.
2023-09-14 18:37:56
AntyklerForte+: P.s. Ale żeby było sprawiedliwie, Polak-katolik dużo jednak dobrego też potrafi w dzisiejszym zimnym i bezwzględnym świecie zdziałać, na przykład dla dobra bliźniego swego. Na przykład dla uchodźców. Proceder wygląda bardzo prosto. Reżim Łukaszenki ściąga ludzi z Afryki do Mińska. Ci próbują się przedostać przez granice. Nie udaje im się to albo udaje. Jak nie udaje to ci, którzy mają pieniądze, wracają do Mińska i kupują wizę. Takie wizy są wydawane na cito i bez żadnych ceregieli przez Centrum Decyzji Wizowych ministra Raua z PiS. Proste? Da się? No właśnie, a nie jakiś tam liberalny Tuskowy imposybilizm pod dyktando Niemiec. Amen.
2023-09-15 17:09:35
koszor: Forte- niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Nie sugeruję tego. Mylisz się, bo utożsamiasz katolika z osobą kiedyś tam ochrzczoną, lecz nie będącą de facto katolikiem. Nie na darmo pan Jezus powiedział, " Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?». Chyba niewielu jest wierzących. Myślisz, że Bóg wybaczy grzeszącemu zuchwale? Otóż nie. Natomiast handel wizami przez PiS to czysta obłuda i hipokryzja. Zdrajcy udający patriotów. Z Bogiem!
2023-09-15 22:04:14
AntyklerForte+: Szalom. Napiszę wprost: możemy się spierać o znaczenie słowa "katolik", wyjdzie nam od upodlonego faryzeusza poprzez cynicznego udawacza aż po naiwnie i infantylnie wierzącego - ale to nie o definicję chodzi, po co sie spierać. To nie ja utożsamiam, utożsamiają biskupi kiedy pierdzielą o pond 90% katolików w Polsce i na bazie tego pierdzielenia domagają się dla siebie ekstra pieniędzy i praw, w tym prawa do życia poza prawem. Do nich miej pretensje, a ciekaw jestem czy choć własnemu proboszczowi kiedykolwiek powiedziałeś co myślisz o jego kazaniu kiedy agitował za kaczystami albo szczuł przeciwko uchodźcom. Jak ci kazali w boga wierzyć to masz prawo się przejmować nim i grzechami jakie ci wypunktowali, ale pamiętaj, że masz też prawo a nawet obowiązek bożego daru rozumu używać, bez lęku z którym się wszak nie urodziłeś a inni ci go w mózgowa korę wdrukowali. I nie staraj się nawet myśleć za PB, skoro nawet na własną rękę masz z tym problemy. Amen.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: