Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Zaolzi'' podbiło Turcję

Młodzi jabłonkowianie, tancerze z zespołu ''Zaolzi'', wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystyczny w Turcji. W Ankarze spędzili tydzień.

Przed dwoma laty na festiwal folklorystyczny w Turcji wyjechał zespół „Bystrzyca”. Ten jednak tańczył na imprezie w nadmorskim mieście Marmaris. Jabłonkowianie gościli natomiast w stolicy tego kraju, Ankarze.

Zaprosili nas członkowie zespołu „Tubil”, działającego w dzielnicy Ankary, Yenimahalle – mówi szef „Zaolzia”, Marcin Filipczyk. – Jechaliśmy do kolegów prawie 24 godziny, umilając sobie życie kąpielą w różnych jeziorkach na trasie – śmieje się Filipczyk.

Przyznaje, że Ankara bardzo go zaskoczyła. – Byłem tam przed kilku laty. Było to wtedy takie szare miasto. Dziś jest to naprawdę metropolia na miarę XXI wieku – mówi Filipczyk.

Do Turcji wyjechało 25 tancerzy z Jabłonkowa, a także poszerzona kapela „Lipka”. Oprócz „prymisty”, Chrystiana Heczki, byli to m.in. bracia i siostry Pazderowie (w tym ich mama). Szefem wyprawy był Marcin Filipczyk. O sprawy organizacyjne troszczyła się natomiast Dorota Filipczyk, dobrze znająca język angielski. A ten był ważny podczas wyprawy.

Wyjechaliśmy do Turcji z kilkoma muzycznymi obrazkami, bo przecież musieliśmy zaprezentować się jak najlepiej – podkreśla Filipczyk, syn znanego zaolziańskiego gawędziarza, Tadeusza Filipczyka. – Były to głównie: typowy górolski „łowiynziok”, „chusteczkowy”, obrazek „Siano”, który przygotował nam Michał Milerski. Zaprezentowaliśmy też tańce cygańskie i słowackie z regionu Zamutova, oraz zupełnie nową wiązankę podhalańską, którą przygotowaliśmy z naszym sprawdzonym słowackim choreografem, Ľubem Jarolínem – wspomina Filipczyk.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

 

źródło: Głos Ludu
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: