Zamarski: początki i dzieje wsi
Na spotkaniu prócz mieszkańców obecni byli również Wojciech Kasztura, Klaudiusz Zawada, sołtys Zamarsk, radny powiatowy Grzegorz Konieczny. Bohaterem prelekcji był Rudolf Mizia, który z wielkim zaangażowaniem i poświeceniem skrupulatnie przygotował i opracował historię małej ojczyzny. - Podczas spotkania można było usłyszeć o początkach nie tylko Zamarsk, ale również całego cieszyńskiego grodu. Pan Rudolf ciekawie opowiedział o właścicielach i pierwszych osadnikach Zamarsk oraz o obciążeniach czynszowych na rzecz księcia czy pana feudalnego – relacjonuje sołtys Zamarsk.
Uczestnicy mogli również poznać nazwy wsi jakie obowiązywały na przestrzeni wieków: - Począwszy od: ZAMAISCHI – w dokumencie z roku 1223, poprzez MERKITSCHDORF – w XV wieku pod wpływem kolonizacji niemieckiej, a skończywszy na ZAMARSKI – nazwa od 1746, która widniała na pieczęci metalowej. Uczestnicy tej podróży w przeszłość mogli dowiedzieć się również, na czym polegała gospodarka folwarczno-gospodarska, czym była dwupolówka i trójpolówka, jakimi narzędziami chłopi uprawiali ziemię oraz gdzie w Zamarskach znajdował się "Pastuszyniec". Następnie Pan Rudolf opowiedział o czasach wojny 30-letniej (1618-1648), podczas których Zamarski cierpiały przez częste klęski żywiołowe, przemarsze różnych armii i wojny religijne. W 1647r. miała miejsce walka Austriaków ze Szwedami w Zamarskach na „Bachorku” – opowiada Klaudiusz Zawada.
Kolejnym zagadnieniem była "Sprawa kościoła": - Tu usłyszeć można było o spalonym doszczętnie kościółku w 1585r. i odbudowanej w tym samym roku dzwonnicy. Zaś w 1731 r. dzięki staraniom i pomocy właściciela wsi hr. Henryka Fryderyka Wilczka do istniejącej wieży dobudowano kościół, który przetrwał do naszych czasów. W tamtych czasach kościół przechodził na przemian z rąk ewangelików w ręce katolików. Kolejnymi tematami było "Nasilenie się gospodarki pańszczyźnianej", "Pańszczyzna w habsburskiej Komorze cieszyńskiej 1802 - 1848" oraz "Wiosna Ludów 1848". Ciekawostką jest informacja, że w latach 60 XIX w. powstają rady gminne z wójtem na czele, a dawniejszymi wójtami Zamarsk byli: Paweł Macura, Andrzej Siedlok, Paweł Pniok, Jerzy Goryl – wymienia obecny Sołtys Zamarsk.
Po dwugodzinnej prelekcji przyszedł czas na rozmowy przy kawie i herbacie oraz słodkościach upieczonych przez Koło Gospodyń Wiejskich.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.