Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zakończyły się prace w kościele św. Rocha w Zamarskach

Zakończyły się prace konserwatorskie w drewnianym kościele św. Rocha w Zamarskach. Odnowiony został ołtarz boczny, który powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XVIII wieku.

Prace konserwatorskie w drewnianym kościele św. Rocha w Zamarskach rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Nową (starą) odsłonę zyskał ołtarz boczny prawy datowany na pierwszą połowę XVIII wieku, który pierwotnie stanowił wyposażenie kościoła pw. św. Jerzego w Cieszynie i został zakupiony, przeniesiony oraz przystosowany do niewielkiego wnętrza kościoła w Zamarskach wraz z pozostałymi elementami wyposażenia w 1884 r. - W pierwszym etapie prac wykonano badania konserwatorskie statygraficzne, ktore ujawniły pod wtórnymi przemalowaniami przepiękną, oryginalną marmoryzację w odcieniach koloru niebieskiego i różowego oraz złocenia i srebrzenia, natomiast rzeźby posiadały karnacje a ich szaty były także złocone i srebrzone. Ołtarz odzyskał nie tylko przepiękną, oryginalną malaturę. Wobec braku oryginalnej mensy (nie zachowała się) zrekonstruowano mensę w formie prostokątnej, dostosowując ją kolorystycznie do retabulum – wyjaśnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Ołtarz posiada w centralnej części retabulum rzeźbiarską grupę pn. „Nauczanie Marii” z XVIII w. ze św. Anną nauczającą Maryję oraz św. Joachimem, po bokach flankowaną przez dwa anioły grające na harfie i lutni. W zwieńczeniu znajduje się obraz „Św. Józef z Dzieciątkiem” z XVIII w.

To jednak nie koniec prac w kościele. Zgodnie z zapowiedziami, wkrótce mają rozpocząć się kolejne działania, związane z odnawianiem kościelnych zabytków, które w rejestrze zabytków znajdują się od 2000 roku.

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-24 11:12:51
Antykler Forte: niech się śpieszą klechy z remontami i pozłotkami, bo unijne pieniążki się niebawem skończą a owieczki zmądrzały i koniec z dojeniem, sami to wymodlili
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: