Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zakończył się 20.Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

Kryzys wyobraźni, graniczność wojennych doświadczeń i (nie)realność zagubionych peryferyjnych światów były punktami przewodnimi tegorocznej - 20. Edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Cieszynie.

W ramach kolejnej odsłony festiwalu, odbywającego się w dniach 30-31 sierpnia, osoby, które odwiedziły siedzibę świetlicy mogły bezpłatnie obejrzeć sześć filmów dokumentalnych. Tegoroczny program festiwalu prezentował filmy o tematyce uchodźczej. Nie zabrakło wątków związanych z agresją Rosji na Ukrainę, czy relacji człowieka z naturą. Prezentowane w ramach wydarzenia filmy dokumentalne opowiadały o globalnych kryzysach i problemach przez pryzmat konkretnych miejsc skupiając się na doświadczeniu indywidualnych osób i ich osobistych historii.

Przykładowo film „Przesunąć granicę” (reż. Lesia Kordonets) przedstawiał konsekwencje aneksji Krymu przez Rosję dla ukraińskich paraolimpijczyków. Film „Sztuka przeżycia” (reż. David Henry Gerson) będący portretem syryjskich artystów i artystek na skutek wojny zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny i życia oraz tworzenia na emigracji. Na uwagę zasługiwał także dokument „Nature is My Homeland” (reż. Marek Gajczak) w nietuzinkowy sposób prezentujący postawy polskich artystek i aktywistów wobec katastrofy klimatycznej. Dwudniowy przegląd zakończył w środowy wieczór seans filmu „Zagubiona wyspa” (reż. Swetlana Rodina, Laurent Stoop).

Seansom filmów towarzyszyły ożywione i długie dyskusje z publicznością, niepozbawione także krytycznego spojrzenia na prezentowane obrazy.

Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, od kilku lat współorganizuje lokalnie Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie i Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia.

Kolejna edycja festiwalu WATCH DOCS odbędzie się w Cieszynie we wrześniu 2023 r. Organizatorki zapowiedziały jednak, że jesienią tego roku w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie ponownie będzie można zobaczyć wybrane filmy w ramach festiwalu WATCH DOCS na bis.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: