Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zakończenie sezonu

Ludzie, którzy przechodzą na emeryturę, zapełniają swój wolny czas najróżniejszymi zajęciami. Ci, którzy kochają ruch na świeżym powietrzu i górskie widoki z radością ruszają na turystyczne szlaki. Właśnie z myślą o nich Polskie Towarzystwo Turystyczno Sportowe Beskid Śląski w Republice Czeskiej (PTTS BŚ w RC) organizuje tak zwane wtorkowe wycieczki.

Trasy są niezbyt forsowne, z reguły w niezbyt odległe części Beskidów, a wtorkowy termin sprawia, że wybierają się na nie właśnie głównie emeryci. Oprócz napawania oczu pięknem natury, turyści mają także okazję do spotkania się, wspólnego spędzenia czasu, a że z propozycji PTTS BS korzystają głównie przedstawiciele mieszkającej na Zaolziu polskiej mniejszości narodowej, również do pielęgnowania kultury i języka polskiego. Nie znaczy to jednak, że społeczność ta jest zamknięta. Informacje o planowanych wycieczkach są ogólnodostępne i dołączyć może do nich każdy, zarówno Polak, jak i Czech. Frekwencja na poszczególnych wycieczkach bywa różna. Zdarza się, że na miejscu zbiórki zjawi się zaledwie dwudziestu kilku chętnych na wspólną wyprawę, najczęściej jednak stawia się ponad pół setki.

22 października zorganizowano uroczyste zakończenie sezonu turystycznego 2013. Z tej okazji do Domu PZKO w Bystrzycy zjechali również ci, którym stan zdrowia nie pozwala już na chodzenie po górach, ale chcieli spotkać się z dawnymi przyjaciółmi z górskich szlaków. W sumie było prawie 90 osób, z czego 50 z bystrzyckiego dworca kolejowego do Domu PZKO wybrało się mocno okrężną, 10-kilometrową trasą przez Praszywą. Na miejscu działacze PTTS a zarazem Miejscowego Koła PZKO w Bystrzycy przygotowali poczęstunek. Po sprawozdaniu, z którego wynika, iż z 13 zorganizowanych w minionym sezonie turystycznym wycieczek skorzystało około 360 uczestników, wspólnie śpiewano i miło gawędzono na turystyczne i nie tylko tematy.

Omawiając plany zarówno na cały przyszły rok, jak i te najbliższe zwrócono uwagę na organizowany już w najbliższą sobotę, 26 października wspólnie z Kołem PTTK w Goleszowie „Ślimoki” rajd do pomnika partyzantów pod Małą Czantorią.

Zobacz fotoreportaż

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: