Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zagłosuj na pisankę

Konkurs ''Popisz się pisanką'' staje się już wielkanocną tradycją. Ponownie wraz z Miejskim Centrum Kultury Integrator ze Skoczowa zapraszamy do głosowania na najpiękniejszą wielkanocną pisankę.

Na www.pisanki.ox.pl trwa od dziś głosowanie na najpiękniejsze wielkanocne jajo. Do 15 marca czekaliśmy na pisanki wielkanocne, które dostarczane były do skoczowskiego ARTadresu. Również w piątek malowaliśmy pisanki w skoczowskim ARTadresie.

Na rodzinne malowanie wybrał się Jan Gruszczyk ze swoim wnukiem Maksymilianem. – W naszej rodzinie chętnie malujemy wielkanocne jajka, tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Barwimy jaja w zieleninie, w cebuli... – wylicza. Wraz z wnukiem do skoczowskiego ARTadresu do konkursu „Popisz się pisanką” zgłosili koszyk ze starką i starzikiem, a podczas wspólnego malowania stworzyli czerwoną pisankę przypominający królika.

W akcji malowania pisanek wziął też udział dyrektor pływalni Delfin w Skoczowie, Zbigniew Gil. – W domu żona zdobi wielkanocne jajka, dziś na mojej powstaje podobizna naszej pływalni. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na sferyczną powierzchnię, ale takie malowanie uspokaja – stwierdził dyrektor skoczowskiej pływalni.

Na konkurs pisankowy dotarły też jajka z Pawłowic. Pieczołowicie wydrapane wzory zaprezentował Leszek Młynarczyk, który ma za sobą nie jeden pisankowy konkurs. W jego pisankach powstawały małe ołtarzyki, a oryginalne wzory podziwiane były na niejednej wystawie. – Zdobieniem jaj wielkanocnych zajmuję się już 10 lat, zaczynam od listopada i maluję do Wiekiej Nocy – mówi, a i tak nie dla wszystkich przepięknie zdobionych jaj wystarcza - każde z nich to kilka dni pracy.

Pomysłowość uczestników konkursu nie ma granic. Na liście zgłoszonych pisanek mamy taką z koszulką lidera, skrywającą łacińską maksymę, jest też jajko przedstawiające postać skoczowskiego Warcengi. Wśród zgłoszonych jajek można wyróżnić te ozdobione niecodzienną techniką, czy malowane w tradycyjny sposób. Mamy też nasze redakcyjne jajko.

Jak tłumaczy Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury akcja malowania jajek, to kolejne kultywowanie tradycji w Skoczowie. – To tak jak ze skoczowskim Judoszem, choć tradycja pogańska nie wyobrażamy sobie bez niej świąt. Stąd też malowanie pisanek – stwierdził, choć prywatnie w domu pisankami, a właściwie kraszankami drapanymi zajmuje się żona.

Jak dodał to nie jedyny wielkanocny akcent w mieście. Niebawem skoczowski Jonasz ozdobiony zostanie wielkanocnymi kraszankami, a w przyszłym roku o Wiekanocy mają przypominać sympatyczne postacie ukryte na ulicach miasta. Skoczowianie nie wyobrażają sobie też tych świąt bez tradycyjnej tatarczówki, czy pochodu z Judoszem.

Konkurs „Popisz się pisanką” to kolejna wiekanocna tradycja. Od dziś można głosować na wybrane jajo wielkanocne na www.pisanki.ox.pl. O tym, która pisanka zwycięży i tym samym na ogromnym bannerze złoży mieszkańcom Skoczowa i turystom wielkanocne życzenia decydujecie Wy – klubowicze Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL!

Jak zagłosować? Zaloguj się na portalu, przeglądnij galerię pisanek na www.pisanki.ox.pl i oceniaj! Możesz to zrobić raz w ciągu dnia. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Głosowanie internetowe na stroniewww.pisanki.ox.pl odbywa się do od 18 - 26 marca br. do godz. 17.00. Pisanka, która otrzyma największą średnią z ocen internautów wygrywa, a tym samym zostanie umieszczona na banerze – kartce świątecznej, umieszczonym przy Miejskim Centrum Kultury Integrator w Skoczowie wraz z nazwiskiem wykonawcy i świątecznymi życzeniami, gdzie będzie prezentowana w okresie przedświątecznym i przez Święta Wielkanocne.

Pisanki znajdujące się w galerii są wykonane przez osoby w różnym wieku, piastujące różne stanowiska. Aby sprawiedliwości stało się zadość pisanki nie są podpisane. Wybierzcie więc tą najpiękniejszą!

Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 27 marca 2013r. na Portalu Śląska Cieszyńskiego www.ox.pl i mck.skoczow.pl.Zapraszamy do głosowania!

Dorota Kochman

 ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. BARTŁOMIEJ KUKUCZźródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: