Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zabytkowy karawan

Do 3 listopada zaraz za bramą główną Cmentarza Komunalnego w Cieszynie oglądać można zabytkowy karawan pogrzebowy z XIX wieku. Był własnością cieszyńskiej firmy pogrzebowej z długimi tradycjami. Teraz staraniem Urzędu Miasta Cieszyn odrestaurowano go i zaprezentowano.

Karawan należał do zakładu pogrzebowego „Concordia”, którego właścicielami od 1901 roku była rodzina Skudrzyków, a założył go w połowie lat 90. XIX wieku Artur Vetter. Jak głosi zamieszczona przy karawanie tabliczka informacyjna „Zakład oferował szeroki zakres usług pogrzebowych dostosowanych do wymogów i zamożności klientów. Skudrzykowie posiadali dwa karawany, I i II klasy i lawetę na skromniejsze i dziecięce pogrzeby. Karawany wykonane na przełomie XIX i XX wieku zdobiły bogate dekoracje rzeźbiarskie oraz przeszklenia ze scenami religijnymi. Ciągnęło je kilka par czarnych koni przystrojonych w pióropusze, a po bokach szli tzw. fakulanci.”

Karawany zakładu trafiły do Muzeum Śląska Cieszyńskiego w 1982 roku, kiedy miasto przejęło budynki gospodarcze przy ul. Bobreckiej. W tym roku, staraniem władz Miasta, eksponowany karawan odrestaurowano. Planowane jest eksponowanie go przy takich okazjach, jak dzień Wszystkich Świętych. Miastu marzy się również odrestaurowanie pozostałych zabytkowych karawanów, co przy dobrej współpracy Miasta z Muzeum i wspólnych staraniach, by pozyskać na ten cel środki, być może uda się w przyszłości zrealizować.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: