Zabójstwo matki przez syna chorego psychicznie

W lipcu ubiegłego (lipiec 2014) roku pisaliśmy o poszukiwaniu kobiety w Kończycach Wielkich. Jak się okazało poszukiwana została znaleziona martwa na terenie swojej posesji. Sprawca został zatrzymany, jednak ze względu na jego niepoczytalność, sprawę umorzono.

Jak  poinformował Piotr Wysocki, rzecznik bielskiej prokuratury, w dniu 26 marca 2015 roku Prokuratura Rejonowa w Cieszynie skierowała do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej wniosek o umorzenie postępowania karnego i zastosowania środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym. przeciwko 26-letniemu Stanisławowi B., który w dniu 21 lipca 2014 r. w powiecie cieszyńskim udusił swoją matkę , wobec niepopełnienia przestępstwa z powodu całkowitej niepoczytalności.

Jak wyjaśnia okoliczności zdarzenia prokuratura,  oskarżony wraz z matką i siostrą mieszkał w domu rodzinnym w powiecie cieszyńskim.  W 2010 r. u Stanisława B. rozpoznano u niego chorobę psychiczną, jednak nie podjął żadnego leczenia farmakologicznego.

Do tego momentu rozpoczęła się gehenna rodziny, mężczyzna był agresywny wobec najbliższych, nie kończyło się tylko na słowach, czasem dochodziło do przemocy fizycznej. Kiedy z domu rodzinnego wyprowadziła się siostra Stanisława B.  swoją frustrację oraz przemoc skierował w stronę matki.

Matka  mężczyzny w obawie przed synem zamontowała zamek w drzwiach swojego pokoju oraz  28 lutego 2014 r. skorzystała z porady prawnej w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w związku z zachowaniem syna. Niestety mimo pouczenia, nie podjęła żadnych działań zmierzających do wszczęcia formalnego postępowania przeciwko synowi lub objęcia swojej rodziny procedurą tzw. „niebieskiej karty”.

Kobieta zaginała 20 lipca 2014 r. W dniu następnym córka usiłowała skontaktować się z nią telefonicznie, jednak bez rezultatu. Członkowie jej rodziny wszczęli poszukiwania, kilkakrotnie byli pod jej domem, lecz nie zostali wpuszczeni do środka. Wreszcie powiadomiono o zaginięciu Policję. W pokoju pokrzywdzonej ujawniono torebkę z dokumentami i telefonem. 

Kobietę odnaleziono w  dniu 24 lipca 2014r. przy udziale Straży Pożarnej, wtedy to  strażacy dokonali przeszukania zbiornika nieczystości płynnych umiejscowionego koło posesji i tam odnaleziono zwłoki matki oskarżonego. 

- W trakcie sekcji stwierdzono liczne obrażenia ciała w tym sińce na całym ciele, złamania kości twarzoczaszki i żeber. Ustalono, że przyczyną śmierci było uduszenie. Na podstawie oględzin budynku oraz wyników badań genetycznych stwierdzono, że pokrzywdzona była bita w mieszkaniu, bowiem ślady krwi ujawniono na parterze i na piętrze domu. - informuje prokuratura

Zarzut zabójstwa matki przedstawiono Stanisławowi B. Nie przyznał się on do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. - Podejrzany został poddany badaniu i obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Biegli stwierdzili u niego przewlekłe zaburzenia psychiczne co spowodowało, iż w chwili czynu miał całkowicie zniesioną zdolność rozumienia i pokierowania swoim postępowaniem. Biegli wskazali na konieczność zastosowania wobec niego środków zabezpieczających w postaci umieszczenia we właściwym szpitalu psychiatrycznym albowiem istnieje realne i wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłości ponownie dopuści się takiego samego lub podobnego czynu.

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-04-22 20:04:34
acord: Droga Redakcjo - ta ogromna tragedia wydarzyla sie prawie rok temu.Jaki cel ma opisywanie ze szczegolami historii tragedii.?Nie wierze,ze czytelnicy czekali z utesknieniem na te informacje.Nie trzeba straszyc ludzi osobami chorymi psychicznie.,ktore to i tak czesto sa wykluczane spolecznie.Pozdrawiam.
2015-04-23 06:52:18
tulusa: Powinien dostać dożywocie ale w celi więziennej !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją