Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Z solarem na grób

Oryginalne znicze, również te z świecącymi diodami, nietypowe kompozycje kwiatów i anioły. Coraz chętniej sięgamy po nowości urządzając groby naszych bliskich. O tym, co najchętniej wybierali mieszkańcy Skoczowa ozdabiając nagrobki, Jan Bacza rozmawiał z Magdaleną Lapczyk - Plintą, ze skoczowskiego zakładu pogrzebowego.
Jakie kwiaty królują w czasie Wszystkich Świętych?
 
Wszystko zależy od pogody. Po tak pięknym październiku, jaki mieliśmy w tym roku, klienci zdecydowanie wybierają kwiaty żywe. Tu oczywiście prym wiedzie od wielu lat chryzantema, która jest sprzedawana w bardzo szerokiej palcie kolorystycznej. Jednak, kiedy przychodzą pierwsze mrozy i doniczki z żywymi kwiatami trzeba wyrzucić, to na groby trafiają sztuczne wiązanki. Te najtrwalsze wytrzymują nawet do wiosny.
 
Zmieniają się też kompozycje, jakie widzimy w sklepach w wieńcami.
 
Tak. W tej branży, co roku mamy wiele nowości. Chociażby kompozycje z feniksem. To kwiat, który w sprzedaży jest od wiosny. Dużą popularnością cieszyły się również komplety, czyli utrzymane w tej samej kolorystyce kompozycje do wazonu i w donicy.
 
A znicze? Tu też mamy szerokie pole do popisu.
 
Tu najchętniej wybierane są znicze białe, zrobione z przezroczystego lub mrożonego szkła, z delikatnymi ozdobami. Klienci chętniej wybierają większe lampiony z wymiennymi wkładami, które stoją na grobie przez dłuższy czas. Na rynku popularne są również znicze z wkładem elektrycznym. Co ciekawe, producenci przenoszą pomysły na cmentarze pomysły wprost z ogródków. W tym roku weszły do sprzedaży nakładki solarne na znicze, dzięki którym znicz świeci po zmroku wykorzystując energię słoneczną. Ponadto w tradycyjnych zniczach, szczególnie dużych, ceramicznych, knoty są coraz częściej odporne na wiatr i nawet na deszcz.
 
Rzeczywiście nowości nie brakuje. Każdy może ozdobić grób bliskiej osoby w bardzo indywidualny sposób.
 
Klienci chętnie wybierają nowości. Widzę powrót do manufaktury. Podobają się znicze ręcznie robione, mozaiki, niepowtarzalne wzory. Stawiamy też coraz częściej na grobach figurki aniołków, Matki Boskiej i inne utrzymane w tematyce religijnej.
 
Dziękuję za rozmowę.
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: