Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Z Koniakowa do Krakowa

Koronka koniakowska zagościła w Krakowie na wystawie "Szydełkiem i na klockach - Koniaków i Kraków", którą 24 lutego otwarto w Ośrodku Kultury - Nowa Huta. Wystawa pokazuje koronki koniakowskie w zestawieniu z krakowskimi, tzw. klockowymi.

- Wystawa ta jest wynikiem spotkania się w zeszłym roku z Jadwigą Węgorek z Krakowa, koronczarką klockową na Międzynarodowej Konferencji Koronkowej w Kozardzie na Węgrzech. Podczas wspólnych warsztatów koronkarskich Pani Jadwiga zaprosiła nas do Krakowa, by wspólnie zaprezentować twórczość z koronki koniakowskiej i krakowskiej. Zanim udaliśmy się na wernisaż zwiedziliśmy sukiennice poszukując z powodzeniem naszej koronki koniakowskiej oraz Podziemia Rynku w Krakowie, by przypomnieć sobie historię miasta Kraków – opisuje mgr Lucyna Ligocka – Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Wystawa prezentuje prace Zuzanny Ptak, Beaty Legierskiej, Marioli Wojtas, Joanny Kawulok, Apolonii Legierskiej, Anny Krupy, Ireny Rabin, Anastazji Białożyt, Sylwii Kawulok, Marii Suszki i Bronisławy Fiedor z Koniakowa. - To przegląd przepięknych serwet w tradycyjnych kształtach. Ekspozycja przedstawia owalne i okrągłe „rózićki” w kolorze białym oraz kremowym, przykład konfekcji damskiej w postaci kołnierza oraz jedną z najbardziej archaicznych form jaką jest czepiec. Większość prac wykonanych jest z nici bawełnianych w rozmiarze 50, ale można podziwiać również prace autorek z tzw. nici chirurgicznych, wykonanych przez Mariolę Wojtas i Beatę Legierską. Beata Legierska jest prekursorką nowatorskiego podejścia do koronki koniakowskiej tworząc nietypowe obrazy, tu namalowała heknadlą „Maki Dwa” - zauważa Lucyna Ligocka-Kohut.

Obok koronek koniakowskich na wystawie znajdują się cieniutkie serwetki z koronki krakowskiej klockowej autorstwa Zofii Dunajczan, Olgii Szerauc, Zofii Siernickiej, Danuty Majewskiej i Genowefy Nowosad.

Wystawę można oglądać do 28 marca 2017 roku w Centrum Kultury Nowa Huta w Krakowie. - My również wyszliśmy naprzeciw koronczarkom z Krakowa, zapraszając je do nas. Wstępnie ustaliliśmy termin na tegoroczne Dni Koronki Koniakowskiej, więc mam nadzieję, że i nasi mieszkańcy będą mogli podziwiać krakowską twórczość już niedługo – zapowiada Lucyna Ligocka-Kohut.
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: