Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Z Cieszyna zniknie dawna strażnica graniczna

Budynek dawnej strażnicy granicznej przy Moście Przyjaźni w Cieszynie ma zniknąć wreszcie z krajobrazu miasta. Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna zapowiedziała na pierwszej konferencji prasowej, że w tym miejscu powstanie niewielkie muzeum, które będzie przybliżać historię cieszyńskich tramwajów.

Miasto chce przypomnieć o tramwaju, który kursował 100 lat temu. Przebieg trasy upamiętni ślad. - Będzie to jeden podświetlany tor, biegnący wzdłuż całej niegdysiejszej trasy. Zaznaczone zostaną też miejsca, w których znajdowały się przystanki. W każdym z nich znajdą się informacje dla turystów przybliżające miejsce, w którym się znajdują, a także promujące okoliczne atrakcje– podkreśliła burmistrz.

W muzeum będzie prezentowana makieta tramwaju, a także pamiątki z nim związane: zdjęcia i pocztówki. Na razie miasto tworzy projekt, zgodnie z którym zrealizowany zostanie pomysł. Koncepcja ma być gotowa na wiosnę 2019 roku. - Aby go zrealizować, będziemy poszukiwali funduszy zewnętrznych, ponieważ jest to kwota rzędu ok. 20 mln zł – powiedziała burmistrz.

To oznacza raczej na pewno, że realizacja gotowej koncepcji nie rozpocznie się w przyszłym roku. Miasto ma bowiem ważniejsze inwestycje do zrealizowania. - Przede wszystkim musimy poczekać na "uciepłownienie" ul. Głębokiej, którą niegdyś wiodła trasa tramwaju. To zostanie zrealizowane w przyszłym roku. Liczę jednak, że do 2022 r. uda się sfinalizować projekt – mówiła burmistrz na konferencji.

Rok temu miasto zleciło specjalną analizę, czy możliwe jest przywrócenie tramwaju, który kursowałby trasą, którą jeździł 100 lat temu. Okazało się jednak, że jest to niemożliwe technicznie, a także zbyt kosztowne. - Polskie przepisy nie dopuszczają do ruchu tramwajów wąskotorowych, jakie kiedyś w mieście kursowały. Z kolei przy zastosowaniu współcześnie używanego rozstawu szyn wagony miałyby duże kłopoty na zakrętach dawnej trasy. Gdyby wytyczyć nową trasę, to też nie byłoby łatwo, bo Cieszyn jest miastem położonym na terenie górzystym – mówiła wiosną br. Renata Karpińska z cieszyńskiego magistratu.

Trasa tramwajowa powstała w Cieszynie w 1911 r. Liczyła niespełna 1,8 tys. m. Łączyła historyczne centrum miasta z jego zachodnią częścią, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn).

Tramwaj jeździł od ulicy Bielskiej przez Rynek i ulicę Głęboką, a następnie przez most na Olzie, główną ulicę współczesnego Czeskiego Cieszyna aż do dworca kolejowego. Linia istniała jeszcze po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone między Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności. Ostatni raz podróżni jechali tramwajem w 1921 roku.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

31
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-18 12:00:15
zubermarek: Po jakiego wuja piszecie o tym co ma (niby) być za 3 lata. Kiedyś pisaliście o parkingu podziemnym pod płytą rynku i co---- g..no.
2018-12-18 12:44:48
mako: Świetlny tor po trasie tramwaju!? Muzeum tramwaju!? Już nie ma innych pomysłów na wydanie 20 mln ? Kto to Q.... wymyślił ?
2018-12-18 13:40:22
stefanbbn: mako masz zupelna racje,glupota cieszynskiego magistratu jest bezgraniczna- beda podswietlac prawie 2 kilometry trasy tramwaju ktorego juz prawie 100 lat nie ma---- bagatela 20 milionow zlotych.W miescie gdzie za malo miejsc do parkowania,nie ma drog rowerowych, ulice do remontu itd itd itd.Protestuje przeciwko tej GLUPOCIE.
2018-12-18 14:35:10
daniel3ttt: Wyrzucone pieniądze i satysfakcja tylko dla pomysłodawców. Nie mówiąc już o tym że wartość tego będzie kosztowała tylko część pieniędzy a reszta pójdzie na projekty, analizy i być może do kieszeni. Zamiast wydawać ścieżki rowerowe by zrobili. Np z Boguszowic do Marklowic i wzdłuż Bobrówki spod wiaduktu do Bażanowic.
2018-12-18 17:32:48
koszor: Baba w radzie i koza w sadzie...
2018-12-18 17:50:36
Mach: Co do rozbiórki strażnicy granicznej ,to pełna zgoda. Budynek szpeci wizerunek miasta. Jeżeli chodzi o pomysł utrwalenia przebiegu linii tramwajowej za kwotę 20 mln złotych to pomysł chybiony. Niby co Cieszyn wschodni i jego zachodnia część miał by zyskać na fakcie, że kiedyś po Cieszynie taki pojazd kursował. Jakie będzie to miało znaczenie dla mieszkańców i turystów nakreślenie przebiegu trasy i miejsc gdzie tramwaj się zatrzymywał? Czy nie lepiej było by dla wizerunku miasta postarać się o gruntowne wyremontowanie elewacji budynków na skarpie cieszyńskiej i pomalowanie ich dachów-tj. budynków położonych nad ul. Przykopa, które stanowią tylne fasady budynków położonych przy ul. Głębokiej i Nowe Miasto. Skarpa cieszyńska to walor architektoniczny miasta warty wyłożenia 20 mln złotych i ten zabieg na pewno zachęcił by turystów do odwiedzania miasta. Zachęcam Panią burmistrz do spaceru zachodnim brzegiem Olzy i wszystkich "tramwajarzy", i proszę byście odpuścili ten niedorzeczny pomysł z linią tramwajową. latem usiądźcie na tarasie Avionu przy kawie i spójrzcie w stronę wschodnią oświetloną południowym słońcem- mamy nieoszlifowaną perłę architektoniczną. Paczcie w górę na budynki nie pod nogi na tory, których już nie ma i nie będzie. To tam zainwestujcie pieniądze- jeśli takowe zdobędziecie- zyskają na tym mieszkańcy i turyści a nie tylko piękno duchy.
2018-12-18 17:55:09
Jakkolwiek Żywy : Panowie, nie myślicie. Gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. A konkretnie o 20 mln lub pewnie więcej, które mogą popłynąć do tych, do których powinny popłynąć. To mogłoby być nawet muzeum kupy gazdy ze świetlnym torem drogi do kibelka. Oby w tle pojawiły się miliony do wydania.
2018-12-18 18:10:12
daniel3ttt: Właśnie o tym samym pisałem (jakkolwiek Żywy). To co będzie można zobaczyć nawet połowy z tych 10 mln zł nie będzie kosztowało a efekt i tak będzie marny. Domyślam się że trasa będzie tylko w polskim Cieszynie a to nijak ma się do historycznej trasy która prowadziła do dworca głównego (obecnie w Czeskim Cieszynie). Na miejscu budynku straży granicznej prędzej widziałbym jakąś kawiarenkę a nie muzeum. Makietę, kilka zdjęć i pocztówek można przecież wyeksponować w jakiejś gablocie koło mostu (za kilka tys) i po sprawie.
2018-12-18 18:37:32
pavcio: ktokolwiek traktuje w tym miescie poważnie panią Karpińską powinien zostać ściepany z wieży piastowskiej
2018-12-18 19:23:39
krzysztof.mm: kto tę świnię podłożył ratuszowi?
2018-12-18 20:31:55
Mach: Kontynuując, chcę zapytać Panią burmistrz, czy w dzisiejszych czasach tramwaj to coś tak unikatowego, że trzeba wykonać jego makietę?Można zabierać dzieci do najbliższych miast gdzie takie pojazdy ciągle funkcjonują , bo dorośli na pewno z nimi już się spotkali. A skoro już tramwaj, to czemu nie pierwsze autobusy Molina, dorożka czy wycofany już autobus Jelcz, który jeszcze w latach 60 przemykał obrzeżem cieszyńskiego Rynku. Czy przypadkiem pani nie spłaca zobowiązań wyborczych lokalnej korporacji medialnej GC i Cieszyńskiego Tramwaju?Zdumiewa mnie fakt,że właśnie coś takiego Pani burmistrz podniosła na swej pierwszej konferencji prasowej. Czy to najistotniejsze miejskie sprawy, żeby temu zagadnieniu poświęcić artykuł?
2018-12-18 22:23:58
bronek91: daniel3ttt: DOKŁADNIE! napisałeś: "Na miejscu budynku straży granicznej prędzej widziałbym jakąś kawiarenkę a nie muzeum.". Wspaniały pomysł, mam nawet propozycję nazwy w nawiązaniu do wcześniej w tym obiekcie działającej instytucji i na pamiątkę wydarzeń z 2011roku. Nazwa NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT wydaje się bardzo uzasadniona.
2018-12-18 22:39:47
bronek91: Ile lat temu wchodziliśmy do strefy Schengen? Od 21 grudnia 2007r. minęło już PRAWIE 11 lat. Natomiast w Cieszynie samorząd wciąż zastanawia się jak zagospodarować infrastrukturę po dawnym przejściu. Zapał godny pochwały. Niepotrzebnie zabierano z tego miejsca Krytykę Polityczną.
2018-12-19 11:43:12
pagor79: Zapytajcie w magistracie ile pieniędzy będzie kosztował projekt tego świetlnego toru, to się dopiero wkurzycie.
2018-12-19 17:02:00
daniel3ttt: Ja bym proponował petycję w sprawie zaniechania tego bezsensownego pomysłu. Zebrać odpowiednią ilość głosów i zablokować bubla. Żeby nie było potem jak z trzecim mostem, który miał powstać na Olzie wg projektu francuskiego architekta François Roche. Most pozostał na papierze a grube pieniądze się rozpłynęły.
2018-12-19 20:55:26
arturros: Ja bym proponował za cześć tych pieniędzy zamontować na przystankach autobusowych, elektroniczne tablice z rozkładem autobusów .
2018-12-19 21:10:27
Wiederholec: Więcej pozytywnego, kreatywnego myślenia proszę Państwa. Po pierwsze: Dzięki podświetlanym szynom można by zlikwidować latarnie. Ulice i budynki będą podświetlone od dołu i zapewne Zamek Cieszyn przyznał by wtedy jakąś nagrodę w dziedzinie dizajnu. Po drugie: W święta narodowe można by jedną szynę podświetlić na biało a drugą na czerwoną i głośno by o nas było w całej Polsce a na pewno w Czechach. Po trzecie: Po piwku w Czeskim Cieszynie już nigdy nie pomylę drogi i nie wyląduję gdzieś w Chotebuzie tylko świetlistym szlakiem wrócę prosto do domku.
2018-12-19 22:58:14
daniel3ttt: Wiederholec Po pierwsze: To na pewno nie takie podświetlenie o jakim myślisz, które zastąpi latarnie. Zobacz jak podświetlony jest fragment torów na rynku. Po drugie: Ulica Głęboka lepiej wygląda bez szpecących torów. Jak pierwszy się na tym czymś poślizgniesz (nie mówiąc o rowerzystach) to zmienisz zdanie :)
2018-12-20 08:36:55
Donek: c za to odpowiedzialności. Projekt mostu francuskiego architekta François Roche kosztował 52000 euro,ile kosztowało miasto niewykupienie dworca PKS a Ci burmistrzowie są dzisiaj wybrani przez społeczność cieszyńska do rady powiatu a jeden z nich po dogadaniu się z pozostałymi jest starostą. Dla mnie to kpina. I teraz oto nastepna pani się ujawniła z swoją głupotą. Po co komu w Cieszynie podświetlane tory przeznaczcie tych 20 mln na szpital a jak nie to jest tyle dziur aż się prosi. Miał Cieszyn porządnego burmistrza który c się naprawdę starał porządny i uczciwy człowiek wiedział co robi co poniektórym się nie podobał że za bardzo z kościołem związany to teraz macie pierwsza głupota nowej pani burmistrz ujawniona a ile jeszcze będzie takich niespodzianek jak podświetlane tory nikomu niepotrzebne nowy rodzaj oszczędnego oświetlenia dla Cieszyna. W Skoczowie burmistrz z PIS tak Wam się nie podoba że z PIS a człowiek rozsądny i mądry wymienił prawie całe oświetlenie na LED za te pieniądze w Cieszynie też tak można zrobić tylko że nie z PIS myślą inaczej nowocześniej niektórzy bardziej po gejowsku. I co teraz na to ten krzysztof.mm który na Macurze nie zostawił suchej nitki. pyta się kto świnię podłożył ratuszowi nie mowiąc że może on sam nią jest za szkalowanie na tym portalu.
2018-12-20 10:45:33
jasper: Z wypowiedzi Donka wnioskuje, ze najbardziej bylby szczesliwy, gdyby burmistrzem Cieszyna zostal biskup z nadania PiS. Przeciez to ponoc same uczciwe i porzadne ludzie sa. A ze klamia i oszukuja to nic, rozgrzeszenia dostaja in blanco.
2018-12-20 11:38:13
Donek: Proszę mi tu napisać w czym Cieszyn oszukał Ryszar Macura to nie jest tak że pisze się dla samego pisania szkalując przez to osobę. Takiego burmistrza jak był były burmistrz Cieszyn nie miał tu nie głosowało się na partię tylko na człowieka którego się zna. Każdy z byłych burmistrzów miał niewypalone decyzje proszę mi chociaż jedną na której miasto straciłoby przynajmniej 100000 tys. złotych.
2018-12-20 11:59:51
krzysztof.mm: etat dla MSM w DN, wynajęcie od biskupa kamienicy dla ZPTZC, partyjny wiceburmistrz - kontynuować?
2018-12-20 12:01:06
krzysztof.mm: "ile kosztowało niewykupienie dworca" - sugeruję puknąć się w czółko, niewykupienie z d e f i n i c j i nic nie kosztuje
2018-12-20 12:02:57
krzysztof.mm: jakiś bałwan kiedyś tu napisał, że' jeśli Macury nie wybiorą w Cieszynie to będzie moja wina' - bałwanowi dziękuje za docenienie wpływu moich postów, z przyjemnością tę "winę" biorę na siebie
2018-12-20 13:19:27
jasper: Donek - chcesz oszczednosci ? Wystarczy zaznajomic sie co wyliczyl radny sejmiku wojewodztwa lodzkiego -" że likwidacja Funduszu Kościelnego dałaby rocznie 150 mln zł oszczędności budżetowych, a likwidacja finansowania religii w szkołach - aż 1,4 mld zł oszczędności". No to teraz policz sobie ile mozna byloby zaoszczedzic w Cieszynie i zainwestowac w miescie dla obywateli, tym bardziej, ze im sie to nalezy. Mozna wprowadzic podatek koscielny (tak jak np. w Niemczech) , niech placa wierni, ktorzy chca utrzymac Kosciol. Tylko o zgrozo , jak tylko dasz haslo podadek koscielny w Niemczech to wyskakuja hasla – np. “Polacy kombinuja jak nie placic podatku”. Tacy to przykladni katolicy. Co do pana bylego burmistrza Macury – na ox.pl pojawilo sie juz wiele negatywnych wpisow na jego temat, ze nie mam zamiaru sie powtarzac. Chocby ostatni przyklad dotyczacy p. Moniki Sikory-Monkiewicz znanej jako “szachrajka”. Dlaczego urzednik panstwowy jakim byl p. Macura nie zglosil tej pani - urzedniczki panstwowej do prokuratury. Przeciez ta pani oszukala kase panstwowa. Jak to nazwac ?
2018-12-20 18:00:49
Wiederholec: Urzędnikiem państwowym to jest Wojewoda a nie Burmistrz a tym bardziej Dyrektor Ośrodka Kultury. Jasper wróć lepiej do szkoły na WOS.
2018-12-20 19:59:31
Mach: Już mamy po wyborach. Gratulowaliśmy pani burmistrz wygranej i proszę z tym faktem się pogodzić. To co możemy zrobić to starajmy się dobrze doradzać, by nasze pieniądze z podatków były możliwie jak najlepiej z pożytkiem dla mieszkańców miasta wydane. To forum może temu służyć a radni wraz z panią burmistrz myślę ,że czytają i podejmą decyzje właściwe lub nie. Czas biegnie szybko a my zweryfikujemy podczas kolejnych wyborów.Osobiście uważam ,że pomysł z tramwajem jest zły. Wskazałem na inny element miasta na który warto wydać 20 mln zł-jeśli takowe miasto będzie posiadało. na prawdę skarpa cieszyńska jest tego warta.
2018-12-20 21:00:18
krzysztof.mm: wiederholec, mędrku - a może odniósłbyś się do meritum zamiast czepiać słówek?... przypomnę, pytanie było czemu R. Macura jako przełożony MSM nie zawiadomił prokuratury o sprzeniewierzeniu przez nią publicznego mienia
2018-12-20 21:06:22
krzysztof.mm: "Zgodnie z art. 52 KP, pracodawcy przysługuje prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, a także w razie popełnienia przez pracownika przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. W tym przypadku wystarczy, jeśli przestępstwo to jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Trzeba jednak podkreślić, że podstawą do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie jest popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia. W tym miejscu warto także odnotować, że jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz ochrona jego mienia (art. 100 § 2 pkt 4 KP). W przypadku sprzeniewierzenia mienia pracodawcy, naruszenie obowiązków pracowniczych wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa. Ponadto, nie ulega przy tym wątpliwości, że ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, to naruszenie zawinione. Należy poza tym mieć na uwadze, że naruszeniem obowiązku dbałości o mienie pracodawcy jest również wykorzystywanie tego mienia do swoich prywatnych celów bez zgody pracodawcy."
2018-12-20 21:06:50
krzysztof.mm: http://czasopisma.beck.pl/monitor-prawniczy/artykul/przestepne-sprzeniewierzenie-mienia-pracodawcy/
2018-12-20 21:12:48
krzysztof.mm: jest pozytywna strona całej tej historii: na koniec wszyscy cieszyniacy mogą mieć satysfakcję, że w wyborach burmistrza bezczelne kolesiostwo zostało przykładnie napiętnowane i ukarane - duet RM-MSM będzie na długie lata przykładem jak nie należy zarządzać miastem i mieniem publicznym
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: