Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Fundacja ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” organizuje i zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji „Tydzień Czytania Dzieciom”. Jest to wydarzenie promujące wartościową literaturę, do której rokrocznie włączają się biblioteki z terenu całej Polski. W tym roku odbywa się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022 r. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło "Polscy autorzy dla klimatu".

 Tegoroczna kampania społeczna  „Cała Polska czyta dzieciom” odbywa się pod hasłem „Klimat dla polskich autorów”, co oznacza, że szczególną uwagę organizatorzy zwracają w tym roku organizatorzy przedstawiają twórczość rodzimych pisarzy. Natomiast XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przewrotnie ma hasło: „Polscy autorzy dla klimatu”. W trakcie tego tygodnia chodzi o pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska. 

Za pośrednictwem czytających dorosłych (rodziców i opiekunów, nauczycieli i bibliotekarzy) organizatorzy pragną zaprezentować dzieciom i młodzieży polską literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat otaczającej nas i niestety zagrożonej naszymi działaniami przyrody, a także nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie i obecnością setek tysięcy ukraińskich dzieci w Polsce, w trakcie tego tygodnia będą prowadzone również rozmowy o klimacie w rozumieniu społecznym. W tym roku „cała Polska” czytała będzie Dzieciom, wspólnie „Lokomotywę” Juliana Tuwima po polsku i po ukraińsku.

Podczas tego tygodnia m.in. cieszyńska Biblioteka zaprasza na warsztaty edukacyjne , spotkania autorskie z Agatą Romaniuk i Renatą Piątkowską, promocja książki o treściach proekologicznym Ewy Dembiniok , finał Konkursu Literackiego "Jak pies z kotem" oraz kreatywne zabawy dla najmłodszych Czytelników w Dniu Dziecka

W dobie internetu, smartfonów z których głównie dzieci i młodzież korzysta zachęcamy aby swoje pociechy zainteresować książką w formacie czarno druku. Książka czytana samemu jest bardziej wartościowa niż tylko krótki skrypt z lektury w internecie.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: