Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

XVII Przegląd Cieszyńskiej Pieśni Ludowej

Pielęgnowanie tradycji folklorystycznych naszego regionu to główny cel Przeglądu Cieszyńskiej Pieśni Ludowej, który odbył się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Domu Narodowym  już po raz siedemnasty.

Organizatorem XVII Przeglądu Cieszyńskiej Pieśni Ludowej, który zawitał 13  kwietnia do COK było: Polskie Towarzystwo Artystyczne ARS MUSICA, Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego i Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”.

Organizatorzy imprezy Przeglądem Cieszyńskiej Pieśni Ludowej  akcentują przede wszystkim pielęgnowanie naszych tradycji. Wydarzenie zwraca również uwagę na wyszukiwanie i rozwijanie talentów śpiewaczych, odnajdywanie i upowszechnianie nowych pieśni ludowych; a także  wykorzystanie strojów ludowych i zaznajamianie się z instrumentami używanymi na naszym terenie.

W Przeglądzie tradycyjnie uczestniczyły dzieci i młodzież z Zaolzia, rywalizując w kilku grupach i kategoriach wykonawczych. W rywalizacji uczestniczyły przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz jedna osoba dorosła, którą w uzasadnionych  przypadkach dopuszcza się do przesłuchań  jako akompaniatorów (członków kapel).

Tym razem nie lada „orzech do zgryzienia“ miało oceniające występy uczestników jury. Wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Stroje ludowe w których występowali młodzi artyści wzbudziły prawdziwy zachwyt. Uczestnicy przyjechali między innymi z placówek w: Karwinie, Bukowcu, Czeskim Cieszynie, Stonawie, Trzyńcu, Jabłonkowie,Gnojniku, Bystrzycy, Jabłonkowie, Błędnicach, Wędryni.

- Konkurs jest samodzielną imprezą stanowiącą zarazem eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Pieśni Ludowej imienia Stanisława Hadyny - podkreślili prowadzący  Konkurs ten odbędzie się 24 września  w Wiśle. Od 2010 roku impreza odbywa się corocznie na zmianę - w  Koszęcinie lub Chorzowie, Wiśle lub Frydku k/Pszczyny,  Czeskim Cieszynie lub Bystrzycy.

Zobacz fotoreportaż>>>

 

BsK
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: