Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wystawa z białą plamą

“Zawiedzione  nadzieje. Śląsk Cieszyński w latach 1945-1948“ to wystawa, którą w Galerii Książnicy Cieszyńskiej zwiedzać można do końca września.

Zaprezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów własnych Książnicy Cieszyńskiej, a także z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, cieszyńskiego Oddziału Archiwum Państwowego, Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz kolekcji prywatnych.

3 maja, gdy sowieckie sztandary łopotały już nad Berlinem, Żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do Cieszyna. Zakończył się niemal sześcioletni okres niemieckiej okupacji Śląska Cieszyńskiego.

- Jego mieszkańcy przyjęli klęskę Niemiec z radością i nadzieją na godne życie w suwerennej, demokratycznej i niepodzielnej Rzeczpospolitej. Rychło mięli się jednak przekonać, że ich nadzieje są złudne – wyjaśnia Jarosław jot-Drużycki. Nie przez przypadek na plakatach i zaproszeniach widnieje rozdeptana magnolia, która symbolizuje rozczarowanie i niespełnione nadzieje.

“Zawiedzione nadzieje...“ to wystawa, która przeznaczona jest bardziej do czytania niż do oglądania. Rozpoczyna się momentem, kiedy trwa jeszcze wojna, ale pojawia się już obraz tego, jak ma wyglądać świat po jej zakończeniu.

Wydarzenia, jakie rozegrały się na Śląsku Cieszyńskim w latach 1945-1948, nie były dotąd w Cieszynie szerzej prezentowane i dyskutowane. Był to trudny czas, do którego wraca się niechętnie. Nawet we wspomnieniach. Czas terroru, kłamstw, niedomówień i białych plam, które również na wystawie były obecne.

(bsk)

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: