Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wystawa starych pocztówek świątecznych

Czy świąteczne kartki świąteczne zmieniły się w przeciągu ostatnich sześćdziesięciu, siedemdziesięciu lat? Można przekonać się o tym odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Wiśle.

Pani Wanda Kubień z Biblioteki udostępniła swoją prywatną kolekcję pocztówek z lat w 1930 - 1949. Większość z nich została przesłana do rodziny  w Wiśle.

Zabytkowe pocztówki pochodzą z kilku krajów i zostały wykonane różnymi technikami. Obok wydawnictw polskich, ukazujących się m.in. w Cieszynie, wyeksponowane zostały przykłady pocztówek czeskich, niemieckich i norweskich. Kartki czarno-białe i kolorowe, malowane i w formie zdjęć obrazują niewyczerpaną inwencję twórczą ich autorów.

Tradycyjnie pojawiające się motywy świąteczne szopki, choinki czy prezentów dopełniają detale charakterystyczne dla lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Na jednej z prezentowanych kart aniołki wiozą choinkę kabrioletem, na innej widać narciarza, samochód i przedwojenny pociąg. Są kolędnicy z szopką i w strojach krakowskich oraz orzeł w koronie na tle wieży kościelnej. Życzenia niosą dzieci i aniołki uczesane zgodnie z panującą w tym czasie modą.

Wystawę można oglądać w bibliotece do 12 stycznia 2011 roku.

źródło: OX.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: