Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wystawa dla małych miłośników sztuki w ustrońskim Muzeum

Wycinanki w charakterystycznym stylu Henri Matisse'a wykonane przez dzieci, które wzięły udział w zorganizowanych przez Muzeum Zbiory Marii Skalickiej w Ustroniu warsztatach jeszcze do końca miesiąca oglądać można w Galerii Wystaw Czasowych ustrońskiej placówki na Brzegach.

– Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza dzieci i ich rodziców – zachęca kierująca placówką Irena Maliborska podkreślając, że prace małych artystów są piękne, barwne, ciekawe, słowem – warte obejrzenia. Może nawet i ci, którzy w warsztatach nie brali udziału oglądając wystawę znajdą nań inspirację do własnych plastycznych peregrynacji.

Henri Matisse, na którego stylu wzorowali się uczestnicy warsztatów był francuskim malarzem któremu sławę udało się uzyskać jeszcze za życia. Jego obrazy miały charakterystyczny styl – pełne były plam żywych, świetlistych, zwykle silnie kontrastowych barw, które często obrysowywał delikatnym konturem. Pod koniec życia w wyniku choroby utracił sprawność. Poruszał się na wózku i nie mógł pracować przy sztalugach. Zaczął wtedy tworzyć papierowe kolaże. To dlatego właśnie tą postać wybrali organizatorzy warsztatów dla dzieci, które zazwyczaj wolą bardziej różnorodne techniki plastyczne, a wycinanki cieszą się szczególnym zainteresowaniem małych twórców.

Ciekawe prace plastyczne powstały pod okiem prowadzącego warsztaty w ramach Letniej Akademii Artystów Dariusza Gierdala. - Dzieci z wielkim zapałem komponowały na wielkoformatowych, kolorowych podkładach, oryginalne wycinanki w charakterystycznym „matissowym” stylu. Wśród nich dominowały motywy zaczerpnięte z egzotycznych wypraw: rafa koralowa, wodorosty, liście palmowe, tancerki i inne. Nie zabrakło oryginalnych pomysłów i barw – mówi Maliborska podkreślając, że chce, by kierowane przez nią muzeum tętniło życiem i przyciągało miłośników sztuki w każdym wieku, również tych najmłodszych. Stąd wiele propozycji skierowanych właśnie do dzieci.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: